FOTO - Pixabay

Lesní tendr 2020+ ve znamení kůrovce

Vítězem sedmimiliardového tendru státního podniku Lesy České republiky na lesnické práce 2020+ pro léta 2020 až 2024 je předběžně těžařská skupina PETRA z Hodonína, která podala nejlepší cenovou nabídku na deseti z 54 soutěžených jednotek, a má tak šanci získat až deset kontraktů.

Vyplývá to z přehledu podaných nabídek, který Lesy ČR zveřejnily na webu. Za skupinou PETRA se v tendru s možným ziskem až pěti jednotek umístily Kloboucká lesní a firma UNILES, která patří do holdingu Agrofert. Nabídku podalo celkem 32 firem, více než loni.

V letošním tendru šlo o těžbu 8,56 milionu metrů krychlových dříví, práce za 6,99 miliardy korun a roční zalesnění 2879 hektarů. Tendr byl rozdělen na 54 zakázek a podnik je rozčlenil do tří typů.

Nejvíce zájemců podalo nabídky na ttakzvané kalamitní jednotky, které pokrývají území nejvíce zasažené kůrovcovou kalamitou. Lesnické firmy budou na těchto jednotkách provádět těžbu a pěstební práce. Vytěžené dřevo si budou prodávat samy Lesy ČR.

Na devíti takzvaných postkalamitních jednotkách, kde již kalamita kůrovce byla, budou firmy dělat pouze pěstební práce. Případnou těžbu a prodej dřeva si na těchto jednotkách zajistí samy Lesy ČR například prostřednictvím aukcí nebo dynamického nákupního systému.

Třetím typem je takzvaná klasická komplexní zakázka, kdy firmy dělají těžbu, pěstební práce i dřevo prodávají. Zájemce mohl v každém typu tendru podat nabídku na libovolný počet jednotek.

Zavedení kalamitních jednotek, u nichž si prodej dřeva převezmou Lesy ČR, by podle státního podniku mělo zrychlit těžbu kůrovcem napadeného dříví. Pokud se dřevem při komplexní zakázce obchodují těžařské firmy, nemají podle Lesů ČR při odbytových problémech motivaci k rychlé těžbě dřeva.

(eko)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

(eko)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.