FOTO - archiv

Dánsko odblokovalo dokončení Nord Stream 2

Dánsko ve středu i přes námitky Spojených států schválilo stavbu plynovodu Nord Stream 2, který bude po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa.

Souhlas podle agentury AP vydal dánský energetický úřad, jenž spadá pod ministerstvo energetiky. Mluvčí projektu Nord Stream 2 Steffen Ebert sdělil, že ruský plyn by mohl začít potrubím proudit do konce tohoto roku. Ruský prezident Vladimir Putin rozhodnutí Dánska přivítal a řekl, že vychází vstříc evropským zájmům. Předseda zahraničního výboru ruské Rady federace Konstantin Kosačov upozornil, že Dánsko rozhodnutí učinilo navzdory silnému tlaku ze strany odpůrců projektu »od Ukrajiny přes Polsko po Ameriku«.

Podle německé vlády, která vybudování plynovodu schvaluje, musí mít ale budoucnost i tranzit plynu přes Ukrajinu. Německo podle mluvčího kabinetu Angely Merkelové podporuje rozhovory mezi Evropskou komisí, Ruskem a Ukrajinou o tranzitu plynu. »Vždy jsme říkali, že Nord Stream 2 má i politický rozměr a vždy jsme říkali, že tranzit plynu přes Ukrajinu musí mít budoucnost,« dodal mluvčí.

Souhlas Dánska se týká úseku dlouhého 147 kilometrů, jehož výstavba začne v nadcházejících týdnech. Agentura Reuters uvedla, že se tak odstranila poslední vážnější překážka projektu. Podle dánských zákonů začala nyní měsíční lhůta na podání námitek proti rozhodnutí.

Dánský energetický úřad rozhodoval o několika alternativách trasy plynovodu. Nakonec dal přednost trase jihovýchodně od ostrova Bornholm, která je asi o osm kilometrů delší než ta, kterou si přála ruská společnost Gazprom. »Tvrdě pracujeme na tom, abychom projekt dokončili v následujících měsících,« uvedl Ebert.

Ruská agentura Interfax připomněla, že získat souhlas Dánska trvalo více než dva roky. Ke konci září už přitom bylo položeno 2042 km potrubí, což je 83 procent celkové délky. Podle deníku Vedomosti údaj zahrnuje obě větve plynovodu, který měří 1224 km, tedy 2448 při součtu obou větví. Pokládka je plně završena v ruských, finských a švédských vodách a prakticky i ve vodách německých, dodal deník.

Nord Stream 2 má mít kapacitu až 55 miliard metrů krychlových plynu ročně. Cenu mořského úseku odhadoval Gazprom asi na devět miliard eur (230 mld. Kč). Ke stavbě v dánských vodách bude Gazprom podle svého šéfa Alexeje Millera potřebovat pět týdnů.

Polovinu nákladů na výstavbu plynovodu Nord Stream 2 nese společnost Gazprom. Jejími evropskými partnery jsou německé firmy Uniper a Wintershall, dále britsko-nizozemská společnost Royal Dutch Shell, rakouská OMV a francouzská Engie.

Důležitou roli při transportu ruského plynu přes Nord Stream 2 sehraje i Česká republika. Právě přes ní bude směřovat většina suroviny, kterou plynovod dopraví z Ruska do Německa a přes odpor některých politiků obejde tradiční tranzitní trasy přes Ukrajinu či Polsko. Desítky kubíků ročně má do ČR přivádět nový plynovod Eugal, který umožní tranzit ruského plynu do Bavorska, Rakouska, Itálie či Chorvatska.

Česká vláda sice zprvu plány na rozšíření plynovodu Nord Stream kritizovala, pak ale řady kritiků opustila. Koncem listopadu 2015 byla ČR zmiňována mezi deseti státy Evropské unie, jež rozšíření kritizují, v prosinci 2015 ale vláda Bohuslava Sobotky na návrh ministra průmyslu Jana Mládka rozhodla, že se ČR nepřipojí k dopisu členských států proti Nord Stream.

(eko)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 16 hlasů.

(eko)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-11-04 17:39
.. a Germáni nás budou zase držet víc pod krkem ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.