FOTO - Pixabay

Zpřísnění azylového zákona v Řecku

Řecký parlament v noci na pátek velkou většinou schválil zpřísnění azylového zákona. Informovala o tom agentura DPA. Cílem vlády konzervativního premiéra Kyriakose Mitsotakise, jehož země několik let čelí značnému přílivu uprchlíků, je zrychlit azylové řízení a zjednodušit deportace migrantů bez nároku na azyl.

Novelu kritizovaly lidskoprávní organizace, protože podle nich narušuje právo utečenců na spravedlivý azylový proces a omezuje jejich právo na ochranu.

Řecko se momentálně potýká s největším počtem příchozích migrantů od roku 2015, kdy do Evropy z Turecka přes tuto balkánskou zemi dorazilo přes milion lidí. Jen za září přibylo v Řecku 12 000 běženců, což bylo nejvíce za jeden měsíc od ledna 2016, kdy EU uzavřela s Tureckem kontroverzní dohodu o uprchlících, která počty příchozích do Evropy zásadně omezila.

Premiér Mitsotakis v parlamentu řekl, že řecký azylový systém je ochromený a že v budoucnu má být každá žádost posuzována po šesti místo po nynějších devíti měsících. A pokud nebude žadatel spolupracovat s úřady, bude jeho žádost automaticky prohlášená za neopodstatněnou, řekl také předseda vlády.

»Není možné, aby nějaká země využívala svobod v rámci Evropské unie a zároveň odmítala se v sebemenší míře podílet na zátěži, jakou migrace představuje,« vzkázal zároveň šéf řecké vlády některým členským zemím EU s odkazem na potřebu unijní solidarity.

V táborech na řeckých ostrovech poblíž hranice s Tureckem přebývá v současnosti v naprosto nevyhovujících podmínkách 35 000 migrantů, přičemž kapacita tam je jen pro 7000 lidí. Situaci v těchto táborech připomínajících novodobé koncentráky ve čtvrtek odsoudila komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová, která několik ostrovů navštívila. Pobyt na těchto místech označila za boj o přežití.

Mitsotakisova vláda, která se ujala úřadu letos v červenci, viní podle ČTK ze situace předchozí levicovou administrativu a její údajně příliš měkký přístup k migraci…

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 7 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2019-11-03 19:43
Po vzoru Itálie nastěhujeme ty borce do beztak prázdných turistických
ubytoven a hotelů v mimosezoně. Však ona to EU ráda zaplatí, jako
vždy. Paní superkomisařka se domnívá, že ti nebozí turisté
(vybavení moderní elektornikou, aby si mohli konzultovat, co na Řeky
platí) by se měli prověřovat velmi důkladně. A když budou
důkladně prověřeni a "odsouzeni" k návratu domů, tak je
stejně žádná země, kromě "domácího" Řecka
nepřijme. Jak by ne, když i například dohodnout se na tom, jak bude
stanoven celoevropský čas je hrozný problém....
fronda
2019-11-02 16:25
Oni už se nechtějí nechat obohacovat?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.