Irácký prezident slíbil brzké volby

Irácký prezident Barham Sálih slíbil v reakci na dlouhodobé protivládní protesty, že vyhlásí předčasné volby, až bude schválen nový volební zákon. V projevu ve čtvrtek vyjádřil sympatie s demonstrujícími a řekl, že premiér Ádil Abdal Mahdí je připraven odstoupit, jakmile za něj bude nalezena náhrada.

Iráčané demonstrují kvůli korupci a nekvalitním službám. Protesty se konaly nejprve na začátku října a nyní už týden znovu pokračují. O život při nich přišlo na 250 lidí a tisíce utrpěly zranění.

Požadavky demonstrantů se rozšiřují a nově obsahují i požadavek rezignace vlády a změnu politického systému, který byl zaveden po americké a britské nelegální vražedné invazi, jež roku 2003 svrhla bývalého prezidenta Saddáma Husajna.

V Bagdádu se protesty konají nejčastěji na centrálním náměstí Tahrír. Na tzv. zelenou zónu, ve které v centru města sídlí úřady a velvyslanectví, byly ve středu vypáleny dvě rakety a o život přišel jeden voják. Ve čtvrtek byl hlášen jeden mrtvý mezi demonstranty a přes 60 raněných.

Zatímco v minulých dnech se lidé shromažďovali na Tahríru a na mostě Džumhúríja vedoucím k zelené zóně, ve čtvrtek se protest rozšířil i na další most přes řeku Tigris. Podle agentury AP byli lidé také na mostě Sának.

Irák je sice v rámci zemí vyvážejících ropu podle ČTK čtvrtým nejbohatším státem na tuto surovinu, ale Iráčané se potýkají s vysokou mírou nezaměstnanosti a velmi špatnými veřejnými službami. I když se po invazi změnil politický systém a pravidelně se konají volby, občané vnímají politiky jako pevně zakotvenou elitu, připomíná agentura AP. Požadavky na změny podpořil šíitský duchovní Muktada Sadr, jehož hnutí má v parlamentu největší zastoupení. Sadr také vyzýval k pokračování protestních akcí.

Postoj Irácké KS

Také Irácká komunistická strana, která je právě součástí širší Sadrovy aliance, požaduje v dané situaci rezignaci vlády a brzké volby.

Podle stanoviska, které obdržely od iráckých komunistů Haló noviny, jim vadí zejména rozsáhlá korupce na všech úrovních státu už od roku 2003, nepotismus (protežování příbuzných na nejvyšších místech) a v posledních týdnech hlavně násilí a krvavé represe vůči demonstrantům, které podle stanoviska neustávají už od 1. října. Vláda a její instituce by měly nést nejen politickou, ale i trestní odpovědnost za tisíce zabitých a zraněných nevinných lidí, které iráčtí komunisté nazývají mučedníky.

I politicky, programově došlo k totálnímu krachu politiky vlády a logické následné deziluzi širokých vrstev obyvatelstva. Mimochodem, podle komunistů začíná být jasné, že moment pro reálnou změnu nastal, je čas otevřít cestu směrem k nové situaci, kdy bude konečně zahájena rekonstrukce země, ochrana důstojnosti, svobody a solidních životních podmínek pro obyčejné lidi (začít by se mohlo například snížením platů a náhrad vrcholných politiků, a naopak platbami chudým a nezaměstnaným, výstavbou obstojných domů a jejich distribucí chudým), ke slovu se musí dostat i skutečná demokracie a další prvky sociální spravedlnosti. Pokud jde o rozbujelou korupci, komunisté navrhují novou radu pro kontrolu jmenování konkrétních jedinců na jednotlivé posty ve veřejném sektoru i další způsoby řešení kořenů všech nepokojů.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 5 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.