Reklama

Břevnov hostil Stříbrného lukostřelce

Sbírka figurek lukostřelců z bílého kovu našla své nové majitele. Ve čtvrtek večer se v Tereziánském sále Břevnovského kláštera konal 4. ročník ocenění Stříbrný lukostřelec za rozvoj česko-ruské spolupráce. Záštitu nad akcí převzal prezident České republiky Miloš Zeman.

Z chyb minulosti se můžeme poučit, dívejme se do budoucnosti. Odbourejme klišé a předsudky. Pěstujme živou komunikaci a vzájemné pochopení mezi lidmi různých národností a z různých zemí. Těmito slovy nešetřil moderátor slavnostní akce ani mnozí ocenění. Česko-ruská spolupráce má tak bohatý rejstřík aktivit, že to nemůže zhatit ani politická situace, znělo také sálem. Smyslem lukostřelce je totiž představit a podpořit projekty, které napomáhají rozvoji vzájemných rusko-českých vztahů, prohlubují komunikaci mezi Ruskou federací a Českou republikou, přispívají k mírovému soužití.

Akci zahájil krátkým slovem velvyslanec Ruské federace Alexandr Zmejevskij, přítomni byli generální ředitel Českých center Ondřej Černý, zástupce Kanceláře prezidenta republiky, řada diplomatů, první čs. kosmonaut Vladimír Remek, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková, spisovatelka Lenka Procházková a další osobnosti. Tereziánský sál Břevnovského kláštera byl zaplněn.

Laudatio o nepřítomném etnografovi a spisovateli Miloslavu Stinglovi (na plátně) přednesl historik Emil Voráček (vpravo).

Osobností roku se stal český cestovatel, spisovatel, fotograf a etnograf Miloslav Stingl (*1930). Se Stinglovým dílem se setkali i ruští čtenáři v opakovaných reedicích, náklad jeho knih dosahuje u nás i v Rusku milionů kusů. Jeho knihy o indiánských a dalších domorodých kulturách, které Stingl prozkoumal a popsal, byly přeloženy i do ruského jazyka a vychovaly několik generací etnografů. Jak poznamenal v oslavném laudatiu historik Emil Voráček, Stingl patří vedle dvojice Zikmund-Hanzelka k největším českým cestovatelům a autorům cestopisů.

Stříbrného lukostřelce v kategorii historického dědictví získalo Muzeum Mariny Cvetajevové nacházející se v obci Všenory; v kategorii mezikulturní komunikace uspěl Festival ČR v Moskvě, který připravil Amarkon, s. r. o. V kategorii vzdělávacích programů ocenění získal vzdělávací projekt pro děti a mládež Ruské školy v Brně. Celkově bylo nominováno na 20 projektů.

Předseda České asociace rusistů a člen odborné rady Stříbrného lukostřelce Jiří Klapka vysvětlil, že sál, kde se akce koná, byl vždy zvolen s ohledem na historii styků obou národů. První ročník se konal v Obecním domě, druhý v Majakovského sále Národního domu na Vinohradech, loňský v Klementinu, v jehož zdech nalezla působiště Slovanská knihovna a Klementinum navštívil car Petr Veliký. Volba břevnovského areálu je také příznačná, neboť i zakladatel kláštera pražský biskup Vojtěch má spojitost s Rusí. Svatovojtěšská píseň Hospodine, pomiluj ny nalezla ohlas v ruské náboženské liturgii.

Sympatická byla audiovizuální vzpomínka na legendárního zpěváka Karla Gotta, který se stal nositelem Stříbrného lukostřelce v prvním ročníku v roce 2016 a tehdy zaslal svou zdravici.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.