Nynější vůdce ajatolláh Alí Chameneí. FOTO - wikimedia commons

Írán: 40 let od obsazení špionského doupěte

Tisíce Íránců se shromáždily v blízkosti bývalého amerického velvyslanectví v Teheránu a skandovaly »Smrt Americe« a »Smrt Izraeli«. Akce se uskutečnila u příležitosti 40. výročí od obsazení americké ambasády stoupenci islámské revoluce.

Státní televize ráno odvysílala záběry davů v ulicích v okolí někdejší ambasády, která po islámské revoluci v roce 1979 dostala přezdívku »špionské doupě«. Pochody a manifestace se podle státních médií v Íránu uskutečnily také na asi 1000 dalších míst. Všude se pálily americké, izraelské i britské vlajky!

Rozbouřený a protiamericky naladěný dav radikálních studentů, kteří byli stoupenci islámské revoluce a ajatolláha Chomejního, 4. listopadu 1979 přepadl komplex americké ambasády v Teheránu, kde zajal přes 60 tamních pracovníků jako rukojmí. Za jejich propuštění požadoval vydání bývalého panovníka šáha Rezy Pahlavího do Íránu, sebekritiku USA za jejich politiku vůči Íránu v minulosti a závazek, že se USA nebudou v budoucnosti vměšovat do íránských záležitostí. Tehdy 52 rukojmí bylo zadržováno 444 dní.

Nesmiřitelní nepřátelé

Nynější vůdce ajatolláh Alí Chameneí v neděli zopakoval, že íránským činitelům zakazuje jednat se Spojenými státy s tím, že Írán a USA jsou nesmiřitelnými nepřáteli. »Ti, kteří se domnívají, že jednání s nepřítelem vyřeší naše problémy, se stoprocentně mýlí,« řekl. Jednání by podle Chameneího připadala v úvahu jen v případě, že by se Spojené státy vrátily k dohodě o íránském jaderném programu a zrušily sankce proti Íránu.

Íránský parlament mezitím předběžně schválil opatření, na jehož základě musí učebnice obsahovat pasáže o zločinech Spojených států. Stejně jako lidé podle ČTK provolávali smrt Americe také íránští zákonodárci.

V uplynulém roce se totiž vztahy mezi Íránem a USA ještě více vyostřily poté, co americký prezident Donald Trump odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a světovými mocnostmi (Británií, Čínou, Francií, Německem, Ruskem a USA), na jejímž základě se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Spojené státy po odstoupení od dohody opět zavedly sankce zacílené zejména na export íránské ropy. Ostatní signatáři se snaží úmluvu zachovat. Z Teheránu ale opakovaně zazněla kritika, že evropské země pro záchranu dohody nedělají dost.

Spuštěny odstředivky

Írán proto spustil 30 výkonných odstředivek IR-6 k obohacování uranu, oznámil šéf íránské organizace pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí. Jde o nejnovější krok Íránu ve vypovídání mezinárodní jaderné dohody z roku 2015. »Dnes jsme svědky spuštění 30 centrifug IR-6,« oznámil Sálehí s tím, že krok je důkazem schopností a odhodlání Íránců.

Před uzavřením dohody v roce 2015 Írán ve výkonných odstředivkách obohacoval uran na 20 %, vždy ale popíral, že usiluje o jadernou zbraň. Při obohacování se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí uran obohatit nad 85 %.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 9 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.