Ilustrační FOTO - Pixabay

Krev domorodců na rukou Bolsonara

Ilegální těžaři v pátek při plánovaném útoku v Brazílii zastřelili domorodého ochránce pralesa a dalšího člověka zranili. Při následné přestřelce s policií zemřel také jeden z útočníků.

Podle zpravodajského serveru BBC vražda vzbuzuje strach z rostoucího násilí proti obráncům brazilských lesů. Organizace zastupující domorodé obyvatelstvo prohlásila, že za stoupající agresi může rétorika brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který dlouhodobě podporuje rozvoj ekonomických aktivit v domorodých oblastech. »Bolsonaro má na svých rukou krev domorodců,« uvedla ve vyjádření organizace APIB, jež zastupuje mnoho z 900 000 brazilských domorodých obyvatel. »Stupňování násilí v domorodých teritoriích je přímým důsledkem jeho nenávistných projevů a kroků namířeným proti našim lidem,« uvedla APIB.

Další vražda

Ochránce Paula Paulina Guajajaru přepadli a zastřelili ranou do hlavy, když lovil v rezervaci Arariboia ve státě Maranhão na severovýchodě Brazílie. Paul Paulino byl členem skupiny Strážci lesa, která bojuje proti těžbě v oblasti. Podle neziskové organizace Survival International, jež prosazuje práva odloučených komunit, už byli v minulosti zavražděni nejméně tři další ochránci včetně mnoha jejich rodinných příslušníků.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Bolsonaro si už v minulosti vysloužil silnou kritiku, že nedokázal dostatečně ochránit území Strážců lesa na východě Amazonie. Často také vyjadřoval podporu farmářům a těžařům činným v tomto regionu. Kritizoval rovněž práci environmentálních aktivistů a snížil rozpočet brazilskému úřadu na ochranu životního prostředí.

Jsme tu a bojujeme

Guajajaraové jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii, čítají asi 20 000 členů. Spolek Strážci lesa založili v roce 2012 za účelem ochrany teritoria Arariboia. »Někdy mám strach, ale musíme pozvednout hlavy a jednat. Jsme tu a bojujeme,« řekl Paul Paulino letos agentuře Reuters. »Všude se ničí tolik přírody, dobré stromy se dřevem tvrdým jako ocel se kácí a odváží pryč. Musíme náš způsob života zachovat pro budoucnost našich dětí,« dodal.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.