Jana Jerlašová.

Oběti jsou tlačeny k tomu, že za vše může Rusko

Jana Jerlašová je autorkou a režisérkou dokumentárních filmů. Ve svém posledním dokumentárním snímku se věnuje tragédii letu MH17 sestřeleného nad Ukrajinou. Jerlašová se účastnila tiskové konference k tomuto tématu 23. října v Haagu spolu s profesorem Keesem van der Pijlem, který - jak jsme již avizovali v rozhovoru s ním - velkou část své publikace o nové studené válce věnuje právě sestřelení letu MH17.

Jerlašová otvírá řadu nevyřčených otázek okolo této tragédie a mimo jiné konstatuje, že Malajsie vyslala tajně skupinu vyšetřovatelů na místo tragédie pádu letadla. Oficiálně tam totiž malajsijští vyšetřovatelé pozváni nebyli. Na konferenci se zdůraznilo, že černé skříňky z boeingu byly odvezeny do Anglie. Dodnes nebyly veřejnosti předloženy záznamy z černých skříněk, dodnes jsme neslyšeli radiovou komunikaci ukrajinských leteckých dispečerů s piloty malajsijského letadla. Jerlašová také uvedla: »Žijeme v bublině. Nepřišel nikdo z nizozemské vlády či parlamentu. Ani žádný západní novinář.«

Mezi zajímavosti, které také režisérka zmínila, patřila i poznámka, že z vyšetřování vyplývá, že lidé v boeingu si stačili nasadit kyslíkové masky. Způsob pádu letadla je i z tohoto hlediska zahalen dalšími otázkami, na které veřejnost hledá odpovědi. Na jejich rozklíčování si však budeme muset počkat. Důležité je, aby se mezitím nenapáchaly další škody v mezinárodních vztazích. Důležitým detailem je i to, že Malajsie, jíž patřil stroj zajišťující let MH17, Ruskou federaci z ničeho neviní.


Co byste chtěla vzkázat veřejnosti, v daném případě české?

Máme, probůh, 21. století. Je načase, aby se politické vyšetřování změnilo prostě na standardní vyšetřování. Jsme připraveni uslyšet pravdu, ať je jakákoli. Jen ať je šance, že pravda zkrátka vyplave na povrch.

*Svoji řeč jste zakončila slovy: »Obávám se, že až se příbuzní obětí dovědí pravdu o tragédii letu MH17, mohli by být zklamaní…« Co tím myslíte?

Holandští příbuzní obětí jsou vystaveni manipulacím. Jsou tlačeni, aby věřili, že za vše může Rusko. Jsme svědky šíření nenávisti. Tam, kde je nenávist, tam není místo pro chladný racionální zdravý rozum. Lidé, až se dozvědí pravdu, budou asi cítit ještě větší smutek. Jednalo se o jejich blízké příbuzné a mají právo znát pravdu. Zatím jsou však vedeni k pocitům nenávisti a nutnosti urychleně ukázat na někoho prstem. Chápete? Přitom by pozůstalí potřebovali oporu a aspoň nějakou jistotu.

Máte pocit, že incident s letadlem je náhoda, či se jedná o páku vlivu, která může změnit něco důležitého v reálné politice?

Přiznám se, že radši nebudu spekulovat. Zatím je příliš brzy na takovéto úvahy. Ideální by bylo, kdybychom se dovídali fakta cestou zcela konkrétního vyšetřování.

Mohla byste uvést motivaci, která vás ponouká se angažovat a točit film o MH17?

Chtěla bych prolomit začarovaný kruh politických manipulací. Nejstrašnější je, že záminkou k tomu všemu jsou lidské tragédie, konkrétně tragédie obyčejných lidí. Toto vše vyúsťuje ve štvavou kampaň, kdy se podněcuje nenávist jednoho národa k druhému. Toto všechno jsou politické hry. Oběťmi jsou lidé, lidé se svým trápením.

Mým cílem je tohle změnit. Musím trvat na nezávislém a transparentním vyšetřování. Pokud někdo z našich oponentů něco důležitého ví a má pro to argumenty, má možnost klidně přijít na naše fórum. Jsem připravena, jsme připraveni diskutovat, vyměnit si názory. Znovu říkám, chceme znát pravdu, ať je jakákoli.

Vladimír FRANTA, Roman BLAŠKO

FOTO – archiv autorů


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 47 hlasů.

Vladimír FRANTA, Roman BLAŠKO

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2019-11-08 13:46
To se načekáte. Velkymaxmilian, ani jarprchal43 či salekiv vám nic
neřeknou, přestože vědí všechno.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.