Pátečníci v Lánech

V Muzeu T. G. Masaryka v Lánech se uskutečnilo již 14. slavnostní setkání pátečníků, tedy řady osobností, které si tak připomínají nejen prvního prezidenta, ale i 101. výročí vzniku samostatného československého státu.

»Chtěl jsem pátečníky současnosti poznat, protože od dob prvních pátečníků z okruhu Karla Čapka uplynulo již hodně času. Určitě mě překvapili nejen pestrým programem, ale i tvůrčí a přátelskou atmosférou,« podotkl předseda středočeského krajského výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek (KSČM).

Akce byla zahájena položením květin na hrob Tomáše Garrigua Masaryka a zaléváním Vlčické lípy.

Při slavnostním zahájení pak Karel Huněk připomněl 600. výročí narození Jiřího z Poděbrad a připravované výstavy. Hudební zahájení patřilo dětským Jiřičkám. V programu bylo pamatováno i na přednášky Mýty o potravinách, Folklorní zastavení v čase, Vzpomínka na legionáře, doplňovalo je pásmo s violoncellem, houslemi, kytarou nebo recitace.

Mezi účastníky nechyběli RNDr. Ruth Hálová, Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc., Ing. arch. Marie Jiřičková, akademická malířka Renáta Kaiserová, emeritní člen České filharmonie a violoncellista MgA. Jiří Sládeček, sinolog PhDr. Jiří Šíma, DrSc., houslista České filharmonie MgA. Viktor Mazáček, RNDr. Bohumil Chochola a další vzácní hosté.

Akci tradičně pořádá Společnost za pozitivní přístup k životu a aktivní odpor proti blbosti, Řád duševních rytířů Modré růže ve spolupráci s Muzeem T. G. Masaryka v Lánech.

(zs)

FOTO - autor


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 6 hlasů.

(zs)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.