Ilustrační FOTO - Pixabay

Realitní trh: vysoká cena, slabá nabídka

Ceny starších bytů v České republice na konci třetího čtvrtletí vzrostly meziročně v průměru o 18,6 procenta na 65 628 korun za metr čtvereční. Rodinné domy zdražily o 12,4 % na 33 941 Kč/m2. Měsíční nájemné stouplo o 3,8 % na 247 Kč/m2.

Vyplývá to z údajů serveru Bezrealitky.cz. »Už druhý kvartál po sobě pozorujeme ochlazení trhu. Především velké trhy Prahy a Brna narážejí na svoje limity. Do podobné situace se navíc brzy dostanou i další lokality v regionálních metropolích nebo kolem nich. Zájemci o nákup nemovitosti zároveň začínají vyčkávat. Odrazuje je kombinace vysokých cen a zužující se nabídky,« uvedl výkonný ředitel Bezrealitky.cz Hendrick Meyer.

Počet prodaných domů a bytů ve 3. čtvrtletí klesl meziročně o 2,6 %. V Praze vzrostl o pět procent, v Jihomoravském kraji stagnoval. Klesající trend prodejů se podle Mayera logicky přenesl do rostoucího trhu s nájemním bydlením, kam přecházejí i ti, kteří by ještě před pěti lety dosáhli v dané lokalitě na nákup vlastní nemovitosti. Počet pronajatých nemovitostí vzrostl meziročně o necelou pětinu.

Ceny starších bytů vzrostly nejvíce v Ústeckém kraji, téměř o polovinu. V Libereckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji se zvýšily zhruba o třetinu. Naopak v Královéhradeckém a Zlínském kraji nepatrně klesly. Ceny v nejdražší Praze (87 436 Kč/m2) byly proti nejlevnějšímu Moravskoslezskému kraji třikrát vyšší.

»Nelze předpokládat, že by ceny nemovitostí začaly v budoucnu klesat. Například v Praze očekávám velice brzy prolomení 90 000 Kč/m2. Čeká se tedy především na nové nemovitosti v nabídce. Převážně z oblasti metropolitních prstenců, kam stále míří zájemci o bydlení z velkých měst,« doplnil Meyer.

U rodinných domů byly ve 3. čtvrtletí ceny v jednotlivých krajích značně rozkolísané. V Karlovarském kraji vzrostly o 80 %, na Liberecku více než o třetinu. Naopak v Jihočeském kraji téměř o čtvrtinu klesly. Nejdražší byla Praha s průměrnou cenou 73 348 Kč/m2. Na nejlevnější Vysočině byla průměrná cena 17 111 Kč/m2.

Nejméně vzrostlo ve 3. čtvrtletí nájemné, ve všech krajích pouze v jednotkách procent. »Jasně se potvrzuje, že obyvatelé měst již nemají další finanční prostor pro růst nájmů. V případě, že se zvýší, volí raději jinou cestu. Například stěhování do takzvaných metropolitních prstenců kolem spádových oblastí,« dodal Meyer. Nejvyšší průměrné měsíční nájmy měla ve 3. čtvrtletí Praha (292 Kč/m2). Na Ústecku to byla necelá polovina.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.3, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.