Ilustrační FOTO - Pixabay

Maďarsko Huawei navzdory USA nevyřadí

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei se bude podílet na výstavbě mobilní sítě páté generace (5G) v Maďarsku. Uvedl to podle agentury AP maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v Šanghaji.

Maďarsko tak neustupuje Spojeným státům, které se snaží přimět své spojence k tomu, aby firmu Huawei z budování mobilních sítí nové generace vyloučili. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo při únorové návštěvě Maďarska varoval, že USA by mohly být nuceny omezit některé operace v Evropě, pokud by evropské státy s firmou Huawei nadále obchodovaly.

Szijjártó nicméně prohlásil, že Maďarsko nediskriminuje podniky na základě toho, z jaké země pocházejí, pokud respektují maďarské zákony a pravidla. Huawei bude podle ministra na projektu 5G spolupracovat s britským Vodafone a německou Deutsche Telekom.

Spojené státy nařkly firmu Huawei ze špionáže pro čínskou vládu a vyloučily ji z budování mobilních sítí nové generace. Těžce přitom nesou, že ne všichni jejich spojenci je následují. Huawei obvinění odmítá a podle Maďarska neexistují žádné důkazy o tom, že by čínský podnik představoval bezpečností hrozbu, napsala agentura Reuters. Za celou »kauzou« se zjevně skrývá spíše konkurenční boj.

Přesto český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v duchu nekonečné loajality vůči USA loni v prosinci označil technologie Huawei a další čínské firmy ZTE za bezpečnostní riziko. Některé státní instituce pak omezily používání produktů těchto firem.

Nicméně Huawei je dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro všechny tři české mobilní operátory a technologii firmy využívá také největší český provozovatel telekomunikačních sítí CETIN.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 16 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2019-11-07 19:19
Díky "vyznamenání" Michala Koudelky v centrále CIA je NÚKIB
jen pouhou překladatelskou pobočkou USA. České národní zájmy šly do
"kelu" na rozdíl od těch britských, německých a nyní i
maďarských.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.