Robert Fico. FOTO - Haló noviny

Fico navrhuje zdvojnásobit bankovní daň

Slovenská koalice plánuje na příští rok zdvojnásobit sazbu zvláštní bankovní daně, její platnost ale nebude prodloužena na další roky, jak bylo původně plánováno. Vyplývá to z oznámení šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) a expremiéra Roberta Fica, který plán zdůvodnil vysokými zisky bank a zvyšováním poplatků za jejich služby. Ministerstvo financí vzápětí na to uvedlo, že kromě zvýšení samotné sazby bankovního odvodu navrhne i prodloužení jeho platnosti.

»Slovenský bankovní sektor vykazuje nadprůměrnou ziskovost při srovnání s ostatními bankovními sektory v rámci Evropské unie,« řekl Fico. Míru ziskovosti slovenských peněžních ústavů přirovnal k obchodu s drogami a s bílým masem.

Sazba zvláštního bankovního odvodu, která teď činí 0,2 procenta z vybrané hodnoty pasiv bilanční sumy bank, by podle Fica měla stoupnout v příštím roce na dvojnásobek. Fico řekl, že stát by tak získal navíc 120 až 130 milionů eur (3,1 až 3,3 miliardy korun). Expremiér chce, aby tyto peníze byly vynaloženy na opatření v rámci takzvaného sociálního balíčku.

Koaliční strany se v říjnu shodly na prodloužení platnosti bankovní daně, kterou stát zavedl v roce 2012 a jež měla podle stávajícího zákona skončit v roce 2020. Fico ale řekl, že bankovní odvod bude naposledy uplatněn v příštím roce. Slovenská bankovní asociace v reakci na dřívější plány koalice prodloužit platnost bankovní daně sdělila, že takový krok by ohrozil stabilitu sektoru.

Ministerstvo financí pak uvedlo, že kromě zdvojnásobení sazby bankovního odvodu navrhne v novele příslušného zákona i prodloužení jeho platnosti. Ministr Ladislav Kamenický upozornil, že s ohledem na opatření, která schválil parlament, je ohrožen plánovaný schodek veřejných financí v příštím roce.

Návrh rozpočtu například počítá se zvýšením spotřební daně na cigarety, což ale již odmítla jedna z vládních stran. Předloha rozpočtu také nezahrnuje schválenou novou úpravu minimálních starobních penzí, což spolu s případným zvýšením spotřební daně na tabákové zboží představuje dopad na bilanci rozpočtu v objemu asi 200 mil. eur (5,1 mld. Kč).

Stávající vládní koalice sice ztratila ve sněmovně většinu, při hlasování ji ale dlouhodobě podporuje několik nezařazených poslanců.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.