Ilustrační FOTO - Pixabay

Před summitem COP25 aneb Stav klimatické nouze

Planeta se kvůli lidskému působení nachází ve stavu klimatické nouze a pokud se státy v nejbližší době neodhodlají k rozhodným krokům a nesníží radikálně emise skleníkových plynů, může to vést ke zhroucení ekosystémů a k tomu, že se Země stane částečně neobyvatelnou.

Ve svém v úterý zveřejněném prohlášení to uvedli vědci, kteří svým varováním chtějí před prosincovou Konferencí OSN o změnách klimatu (COP25) oslovit zejména politiky. Výzvu podepsalo přes 11 000 akademiků ze 153 zemí světa včetně desítek odborníků z ČR.

Výzvu, kterou zveřejnil i odborný časopis Bioscience Magazine, dala dohromady skupina vědců z americké univerzity v Oregonu pod vedením Williama Ripplea a Christophera Wolfa. »Vědci mají morální povinnost lidstvo zřetelně varovat před jakoukoli katastrofickou hrozbou a říci jasně, jak se věci mají. Na základě této povinnosti a shromážděných dat jednoznačně prohlašujeme…, že na planetě Zemi nastala klimatická nouze,« stojí v textu, pod nějž připojilo své podpisy 11 331 pracovníků univerzit, odborných pracovišť a výzkumných center z celého světa. Mezi signatáři jsou i desítky akademiků z Akademie věd České republiky a z několika českých univerzit.

Osud lidstva v ohrožení

Podle výzvy se za posledních 40 let navzdory jednoznačným varováním o škodlivosti změn klimatu a jejich potenciálně katastrofickým důsledkům dosud nedospělo k přijetí takových opatření, která by pomohla emise skleníkových plynů snížit. »Změna klimatu podle předpovědí dalekosáhle ovlivní podmořský, vodní a pozemský život, od planktonu po korály a ryby až k lesům. Proto naléhavě potřebujeme jednat,« uvádějí autoři prohlášení. »Klimatická krize je tady a prohlubuje se mnohem rychleji, než většina odborníků očekávala. Je vážnější, než jsme předpokládali, a ohrožuje přírodní ekosystémy a osud lidstva,« dodávají.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Aby řetězové reakce postupně nenávratně nenarušily ekosystémy, jednotlivé společnosti a jejich hospodářství a neučinily některé oblasti planety trvale neobyvatelnými, je třeba změnit způsob života a odhodlat se i k mnoha drastickým rozhodnutím, tvrdí odborníci. Podle nich se tato rozhodnutí musejí týkat například populační politiky, energetiky či technologií. »Klimatická krize je úzce propojená se stoupajícím požíváním výhod životního stylu spojeného s ekonomickým dostatkem,« tvrdí odborníci.

Zástupci desítek zemí se chystají na konferenci OSN o změnách klimatu (COP25), která bude začátkem prosince místo Santiaga de Chile v náhradních prostorách v Madridu a kde bude řeč zejména o realizaci pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Tato dohoda si za hlavní cíl klade udržet ve srovnání s předindustriálním obdobím zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně, což by snížilo riziko a dopady klimatických změn. Signatáři dohody se zavázali, že výrazně omezí ve svých zemích emise, především oxidu uhličitého. Spojené státy, které statistiky označují za druhého největšího světového znečišťovatele po Číně, ale v pondělí sobecky oznámily, že zahájily proces odstoupení od této dohody. V Číně zkraje týdne lobboval za dodržování dohod francouzský prezident Emmanuel Macron.

Pokrok v Budapešti

Nedávno zvolené budapešťské městské zastupitelstvo pak v úterý na svém ustavujícím zasedání vyhlásilo stav klimatické nouze. V maďarském hlavním městě se tak budou muset přijímat rozhodnutí s ohledem na emise oxidu uhličitého a boj proti změnám klimatu.

»Změny klimatu už teď významně ovlivňují naše každodenní životy,« řekl nový budapešťský primátor Gergely Karácsony. »Pokud nezvládneme učinit potřebná opatření, zanedbáme povinnosti vůči budoucím generacím,« dodal podle agentury MTI.

Zastupitelé mu podle ČTK dali za úkol zjistit, jak na tom jednotlivé městské instituce jsou ohledně přechodu k tzv. zelené energii a uhlíkové neutralitě. Budapešť má také vypracovat plán, jak se měnícímu klimatu přizpůsobit a zmírnit jeho následky.

Agentura DPA připomíná, že při komunálních volbách z minulého měsíce v Budapešti i dalších velkých městech zaznamenala úspěch opozice proti kandidátům vládnoucí autoritářské konzervativní strany Fidesz premiéra Viktora Orbána. Karácsony, který byl společným kandidátem opozice, lidem ve volební kampani slíbil zásadní změnu politiky. Nové zastupitelstvo dalo najevo, že si nepřeje, aby v Budapešti na úkor zeleně vznikla například nová národní galerie, kterou chce Orbánova vláda postavit v městském parku Városliget ležícím severovýchodně od centra Budapešti.

V ČR letos na jaře vyhlásily stav klimatické nouze radnice Prahy 7 a Prahy 6. Podobné rozhodnutí udělali poslanci některých zemí i zastupitelé řady měst po celém světě.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 6 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2019-11-08 13:28
Obojí je důležité!
fronda
2019-11-08 00:32
Maďarsko staví jaderku a to je daleko významnější, než deklarace
budapešťské radnice.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.