Ilustrační FOTO - Pixabay

Macron: NATO ve stavu mozkové smrti

Severoatlantická aliance se v současnosti nachází ve stavu mozkové smrti, prohlásil v rozhovoru poskytnutém britskému týdeníku The Economist Emmanuel Macron.

Důvodem je podle něj změna postoje Spojených států a chování Turecka, které před časem podniklo agresi na severu Sýrie. Evropská unie podle francouzského prezidenta musí nyní posílit svou obranyschopnost, a snížit tak závislost na Spojených státech.

»To, co právě zažíváme, je mozková smrt NATO,« řekl přesně Macron v rozhovoru s časopisem The Economist. NATO si nyní podle francouzského státníka musí vyjasnit své strategické cíle. »Spojené státy svá strategická rozhodnutí se svými partnery v NATO vůbec nekoordinují,« postěžoval si. Členové vojenské aliance jsou navíc podle Macrona nyní svědkem »agrese, kterou zahájil další člen NATO, tedy Turecko, a to v oblasti, kde jsou ve hře naše zájmy, aniž by to koordinoval… To, co se stalo, je pro NATO velký problém,« zdůraznil šéf Elysejského paláce.

Emanuel Macron. FOTO - wikipedia commons

V souvislosti se skandální tureckou invazí podle Macrona vyvstala řada otázek včetně té kolem článku pět paktu NATO o kolektivní obraně. Tento článek stanoví, že útok proti jedné nebo více zemím NATO je považován za útok proti všem členům aliance. »Pokud se režim (syrského prezidenta) Bašára Asada rozhodne odpovědět na akce Turecka, zapojíme se?« položil otázku francouzský prezident.

Zahájit dialog s Ruskem

Podle Macrona se země EU po nástupu prezidenta Donalda Trumpa k moci již nemohou plně spoléhat na Spojené státy a musí posílit vlastní obranyschopnost nezávisle na NATO. Zároveň je podle něj třeba znovu zahájit strategický dialog s Ruskem. K jednání s Moskvou musí přitom EU přistupovat bez naivity a uvědomit si musí i to, že sbližování bude nějakou dobu trvat, poznamenal podle ČTK prezident.

V rozhovoru Macron také kritizoval Trumpa, že NATO vnímá jako hospodářský projekt (jako ostatně i všechno ostatní). »Podle něj je to projekt, kde Spojené státy zajistí jakousi formu geopolitického deštníku, na oplátku ale požadují hospodářskou výlučnost,« řekl Macron. »K tomuhle se Francie nezavázala,« dodal odvážně naladěný francouzský prezident.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 14 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.