Ilustrační FOTO - Pixabay

Kontroly koupališť a solárek se zpřísní

Zpřísnění kontroly koupališť a provozování solárií by měla přinést novela o ochraně veřejného zdraví, kterou ve středu večer podpořila Sněmovna ve svém prvním kole projednávání.

Novela v návaznosti na unijní předpisy má také rozšířit okruh chemických látek, před kterými bude třeba zaměstnance chránit.

Schvalování zákona hned v prvním kole projednávání zablokovaly poslanecké kluby KDU-ČSL a STAN. Novelu tak bude muset nejprve posoudit sněmovní výbor pro zdravotnictví.

Hygienici, kteří kontrolují kvalitu vody v přírodních koupalištích, se podle novely budou muset zaměřit i na mnohobuněčné organismy, jež mohou způsobovat například kožní choroby. Přísnější podmínky zavádí novela také pro provozovatele solárií. Jejich provozování má nově patřit mezi činnosti epidemiologicky závažné, neboť i v nich hrozí poškození zdraví zákazníků v případě neuplatňování zásad provozní hygieny, zdůvodnilo změnu ministerstvo zdravotnictví.

»Schválili jsme zpřísnění, ale na druhé straně i zmírnění určitých zdravotnických předpisů. Veřejné zdraví je na prvním místě a sledovat určité hygienické parametry je důležité. Možná si budou někteří provozovatelé zařízení trochu stěžovat, že to komplikuje jejich situaci, způsobuje větší byrokracii, ale já si myslím, že člověk a jeho zdraví jsou na prvním místě. Je na místě zvýšit bdělost tak, aby občané byli chráněni před nebezpečnými chorobami,« zdůraznil pro nás list člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Daniel Pawlas (KSČM).

Další změny mají podle předkladatelů hlavně snížit administrativní zátěž firmám a podnikatelům. Místo finančně nákladného měření fyzické náročnosti práce by mělo nově stačit hodnocení autorizovanou nebo akreditovanou osobou. Novela také odstraňuje časově náročné vypracování písemných pravidel o bezpečnosti, ochraně zdraví a životního prostředí.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.