Ilustrační foto - wikimedia commons

Dvoudenní stávka Lufthansy úspěšná?

Palubní personál německých aerolinek Lufthansa vstoupil do dvoudenní stávky, kvůli které firma zrušila 1300 letů. Šéf společnosti Carsten Spohr ale překvapivě oznámil, že se chce dohodnout s odborovým svazem, který stávkující zastupuje.

Svaz nabídku na jednání přijal, stávku ale rušit nehodlá. Podle stránek pražského letiště bylo zrušeno 14 letů mezi Prahou a Frankfurtem nad Mohanem nebo Mnichovem.

Protestní akci vyhlásil odborový svaz UFO, který po aerolinkách požaduje mj. zvýšení příplatků či usnadnění přechodu sezonních pracovníků do běžného zaměstnaneckého poměru.

»První kolegové, kteří nyní měli přijít do práce, se nedostavili. První kolegové, kteří dorazili ze zahraničí, se už zapojili do stávkových aktivit,« uvedl ráno mluvčí UFO Nicoley Baublies.

Lufthansa stávku tvrdě odsoudila a neúspěšně se jí pokusila zabránit u pracovního soudu ve Frankfurtu nad Mohanem. šéf Lufthansy ale uvedl, že se chce pokusit spor s odborovým svazem UFO urovnat.

Rozhovory s vedením Lufthansy jsou podle UFO naplánovány na víkend. Na aktuální stávku ale nebude mít nabídka na jednání o smíru vliv, v nezměněné podobě tak má pokračovat. Vzhledem k nabídce ale svaz UFO podle svého zástupce stávku neprodlouží ani nerozšíří na další aerolinky ze skupiny.

Aktuální spor vznikl především kvůli tomu, že Lufthansa zpochybnila, zda je odborový svaz UFO oprávněn palubní personál zastupovat při jednání o tarifních smlouvách. Lufthansa ve středu jednala s odborovým svazem Verdi a s novým svazem Cabin Union, který odborářům ze svazu UFO konkuruje. Nyní chce podle Spohra jednat se všemi třemi svazy.

Lufthansa oznámila zrušení 700 letů, dalších 600 letů má být zrušeno. Omezení by se mělo dotknout až 180 000 cestujících. Podle mluvčího frankfurtského letiště panuje na terminálech klid, cestující si podle něj zjistili informace o svých letech včas.

Škrty v rozpočtech

Skupina Lufthansa také oznámila škrty v rozpočtech svých společností Austrian Airlines, Brussels Airlines a Lufthansa Cargo. Třeba v případě Austrian Airlines chystá Lufthansa do konce roku 2021 uspořit na nákladech 90 milionů eur (2,3 miliardy Kč). Podle šéfa společnosti Spohra o práci přijde 700 až 800 zaměstnanců rakouských aerolinek…

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.