Ilustrační FOTO - Pixabay

Pojištění škol se zjednoduší

Odpovědnost za škodu vzniklou žákům základních a mateřských škol se patrně sjednotí. Novelu poslanců STAN o úpravě pojištění škol schválila včera Sněmovna ve zrychleném režimu, takže ji hned dostanou na stůl senátoři.

Změna by podle autorů novely zákoníku práce měla pomoci zejména v situacích, kdy obě školy působí v jednom subjektu, velmi často třeba i v jedné budově. Ředitelé by nemuseli uzavírat dvě rozdílné pojistné smlouvy jako nyní.

Pro rozdílný přístup k žákům základních škol a dětem v mateřských školách není podle Věry Kovářové (STAN) důvod, když navíc existuje povinná předškolní docházka. Problém přitom není podle ní příliš známý. »Při nesjednání speciální pojistné smlouvy pro mateřskou školu mohlo dojít ke zkrácení plnění, případně nulovému plnění ze strany pojišťovny při úrazu dítěte v mateřské škole,« uvedla poslankyně.

»Tuto novelu zákoníku práce jsme podpořili, protože sjednocuje možnost uzavírání smluv s pojišťovnami o pojištění odpovědnosti pro mateřské a základní školy. Dosud se musely uzavírat každá zvlášť. Ale nově, když třeba MŠ a ZŠ jsou jednoho provozovatele, tedy obce, navíc v jedné budově, je zbytečné mít dvě smlouvy, stačí jedna pro obě školy,« řekl našemu listu předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Jde podle něj o jednoduchou novelu, leč mnohým ulehčí život. »A to je třeba podpořit, ať to navrhuje kdokoliv,« dodal.

Vláda se s cílem úpravy ztotožnila, postavila se k ní neutrálně. V současnosti jsou podle vládních legislativců děti v mateřských školách bezdůvodně pod nižší ochranou než žáci v základních školách. Úprava odpovědnosti za škodu však v těchto případech nepatří do pracovněprávních předpisů, uvedli.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 4 hlasy.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.