Někteří z panelistů - zleva Chris Colditz (zastupitel Drážďan za Die.Linke ), Jiří Silný (projektový manažer Nadace Rosy Luxemburgové v Praze), Julian Degen (zástupce univerzitní odborové organizace, Erfurt), Jaroslav Růžička (zastupitel Litoměřic), Lena Güngor, (předsedkyně Městské rady Die.Linke v Jeně, Durynsko), Joanna Gwiazdecka (ředitelka Nadace Rosy Luxemburgové, Praha) a Björn Reichel, asistent poslankyně Evropského parlamentu Cornelie Ernst (Lipsko, Německo).

O litoměřickém referendu se bude mluvit i v cizině!

Z iniciativy litoměřického zastupitele Jaroslava Růžičky se v litoměřickém divadle K. H. Máchy v sobotu 9. 11. 2019 uskutečnil seminář komunálních a regionálních levicových politiků z Německa a České republiky.

Seminář byl podpořen Nadací Rosy Luxemburgové a Ústeckým krajským výborem KSČM. V rámci moderované panelové diskuse několik desítek účastníků debatovalo o aktuálních výzvách pro levicovou politiku (nejen) v Čechách, na Moravě, Sasku a Durynsku. Došlo i na debatu o politické a sociální situaci v Ústeckém kraji a obecně v České republice. Němečtí představitelé zhodnotili získané zkušenosti po volbách v Durynsku, které v uplynulých dnech Die.Linke vyhrála, a v Sasku, které trápí obdobné sociální problémy jako severní Čechy.

Seminář se uskutečnil na pozadí pátečního litoměřického referenda o prodeji litoměřické nemocnice. Toto téma rezonovalo celou panelovou diskusí. Litoměřické referendum – i díky mimořádné účasti hlasujících (52,31 %) a zcela jednoznačnému výsledku, kde se drtivá většina (95,87 %) vyslovila pro zachování nemocnice v majetku města, kraje nebo státu - se podle německých diskutujících jednoznačně vymyká tomu, s čím se v Sasku a Durynsku doposud setkali. V diskusních příspěvcích byl z německé strany mnohokrát vyjádřen obdiv nad průběhem i výsledkem referenda. Vzhledem k tomu, že prosazování prvků přímé demokracie v rozhodování je jedním z aktuálně diskutovaných levicových témat v celé Evropě, má litoměřický úspěch aktivních občanů po skončení semináře mezinárodní přesah.

TEXT a FOTO - Lukáš PAŘÍZEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 17 hlasů.

Lukáš PAŘÍZEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.