Ilustrační FOTO - Pixabay

Středočeši chtějí vyšší podíl z daní

Rozpočtové určení daní (RUD) je poněkud složitý pojem, ale obsah je jasnější – na základě RUD jsou přerozdělovány příjmy z daní ze státního rozpočtu krajům, městům, obcím.

Rozhodujícím kritériem výpočtu podílu, který připadá na jednotlivé obce i kraje, je počet jejich obyvatel. A v tom je základní problém, který kritizují dlouhodobě zastupitelé Středočeského kraje.

Podmínky nastavené v roce 2000 totiž neodpovídají změnám v počtu obyvatel ani nezohledňují situaci v dopravě, počet spravovaných kilometrů silnic ani to, že Středočeský kraj je pro další kraj – Prahu – krajem tranzitním, což znamená zvýšenou zátěž opět pro silnice všech tříd.

Středočeský kraj je nejlidnatější kraj v republice, je jedním z mála regionů, kde obyvatelé přibývají, zejména v pásu okolo Prahy. Žije zde takřka 1,4 milionu obyvatel, tedy o 22 procent více než v roce 2000, jen za minulý rok byl zaznamenán přírůstek o 16 537 obyvatel. Při zohlednění zmiňovaných faktorů by tak měl kraj získat ročně do rozpočtu minimálně o 1,2 miliardy korun víc.

Středočeši hospodaří sice s rozpočtem okolo 27 miliard korun, ale většinu (cca 16 miliard) tvoří průtokové financování školství. Více než miliarda neobdržených korun tak je logicky znát a doplácejí na to v řadě oblastí i občané kraje. Požadavek na aktualizaci částky z RUDu je tedy zásadní i pro zastupitele KSČM.

Zdeněk ŠTEFEK, zastupitel Středočeského kraje


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 2 hlasy.

Zdeněk ŠTEFEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.