Prezident ČR Miloš Zeman. FOTO - Haló noviny

Prezident Zeman otevře Český dům v Bratislavě

Prezident ČR Miloš Zeman otevře v sobotu v Bratislavě Český dům, čímž završí své šestileté úsilí, projekt Českého domu totiž patřil od počátku mezi Zemanovy priority. Novinářům to řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Český dům bude jediným podobně koncipovaným zastoupením cizí země na Slovensku, což potvrzuje nadstandardní úroveň vzájemných vztahů. Ovčáček sdělil, že Miloš Zeman Český dům slavnostně otevře společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou 16. listopadu, kdy si v Bratislavě připomene i události, ke kterým zde došlo před 30 lety. U příležitosti 17. listopadu také položí v hlavním městě Slovenska květiny k pamětní desce u Univerzity Komenského.

Prezident Zeman zřízení Českého domu prosazuje už od roku 2013. Se slovenskou prezidentkou Čaputovou se na společném otevření dohodl při její letošní návštěvě Prahy. Česká a slovenská vláda v pondělí na společném zasedání ve Valticích uzavřely dohodu o jednorázovém slovenském příspěvku na vytvoření Českého domu, Česká republika podobně podpořila vznik Slovenského domu v Praze. Podle Jiřího Ovčáčka slovenská strana zaplatí 376 tisíc eur (9,6 mil. Kč).

»Český dům v Bratislavě bude místem setkávání,« uvedl prezidentův mluvčí. Bude sloužit jako informační a kontaktní místo pro komunikaci se slovenskou veřejností a také podporovat aktivity české krajanské komunity na Slovensku. Budou v něm sídlit agentury CzechTrade či CzechTourism, spravovat ho bude České centrum Bratislava.

Podle Lidových novin si česká diplomacie historický dům v centru Bratislavy pronajme od podnikatele Tomáše Chrenka. Výměra domu v ulici Prepoštská bude 535 metrů čtverečních. Podle deníku však v domě patrně nebude česká hospoda, protože by si vynutila přestavbu objektu.

Výročí událostí roku 1989 si pak už doma hlava českého státu připomene podle Ovčáčka v tiché vzpomínce. »Pan prezident byl přímým účastníkem událostí listopadu 1989. Vystoupil na Letenské pláni se svým projevem, ale také se účastnil debat v pražských i mimopražských divadlech. Pan prezident proto 17. listopad věnuje tiché vzpomínce. Je to mnohem vzácnější než vzletná slova,« konstatoval prezidentův mluvčí.

(ku)

FOTO – ČTK/Martin Mikula


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 26 hlasů.

(ku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.