Moldavská vláda prohrála hlasování v parlamentu o důvěře. Následně se podle tiskových agentur rozpadla vládní koalice tvořená proevropským blokem Acum a proruskými socialisty.
V parlamentu pro pád vlády hlasovalo 63 ze 101 zákonodárců, tedy socialisté hlasovali společně s poslanci opoziční Demokratické strany uprchlého oligarchy Vlada Plahotniuka.
»Zradili jste každého občana, který měl naději. Zradili jste lidi,« vyčetla poslancům premiérka Maia Sanduová. Pět měsíců po nástupu prozápadní Sanduové do čela kabinetu s předsevzetím bojovat proti korupci hrozí zemi další vlna nestability.
Vztahy mezi premiérčiným blokem Acum a socialisty prezidenta Igora Dodona se zhoršily kvůli záměru Sanduové převzít kontrolu nad jmenováním generálního prokuratura, což premiérka označovala za klíčový problém v boji proti korupci, poznamenala agentura AP. Podle socialistů šlo ale o porušení koaliční smlouvy, a tak navrhli hlasování o důvěře. Premiérce už nepomohli ani demonstranti, kteří se shromáždili před budovou zákonodárného shromáždění.
Jedna z nejchudších zemí Evropy se dlouhodobě potýká s korupcí a politickými zmatky. Země je od nabytí nezávislosti v roce 1991 v důsledku rozpadu Sovětského svazu arénou pro soupeření mezi Západem a Ruskem…
(čtk)
Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)
Hodnocení: 6.4, celkem 5 hlasů.
Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.
Diskuse k článku
Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.
Západem tak s Východem, jak se Severem, tak s Jihem. Ale mít při tom
jen jeden metr. Jen tak bude klid. Někomu takový stav zjevně nevyhovuje,
někomu kdo si myslí, že může rozdělovat a panovat.