Hongkongská ministryně napadena v Londýně

Čínská a hongkongská vláda odsoudily útok demonstrantů na hongkongskou ministryni spravedlnosti Teresu Chengovou během její návštěvy Londýna.

Podle čínského velvyslanectví v Británii utrpěla Chengová poranění ruky, když ji ve čtvrtek večer protestující v britské metropoli srazili k zemi. »(Chengová) byla obklíčena a napadena desítkami protičínských aktivistů, kteří usilují o nezávislost Hongkongu,« uvedla čínská ambasáda v prohlášení. »Incident ukazuje, že tito lidé přenášejí své násilné chování nyní i do zahraničí,« dodalo velvyslanectví.

K útoku na hongkongskou ministryni v Londýně došlo v době, kdy se v Hongkongu stupňují násilné střety mezi policisty a demonstranty. Hongkongská vláda uvedla, že ministryně Chengová utrpěla při incidentu »vážnou tělesnou újmu«. Čína předložila Británii oficiální stížnost a vyzvala britské úřady, aby pohnaly viníky ke spravedlnosti. Britská policie sdělila, že případ vyšetřuje, zatím ale nezadržela žádné podezřelé.

Mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang na tiskové konferenci obvinil Británii, že demonstrace v Hongkongu rozdmýchává. »Britští politici již delší dobu zamlčují násilné a ilegální chování (demonstrantů) v Hongkongu a jsou v přímém kontaktu s účastníky protičínských nepokojů... Pokud Británie nezmění své chování a bude nadále přilévat oleje do ohně a podněcovat spory, stihne ji trest,« řekl Keng.

Podle agentury Reuters napadla Chengovou skupina demonstrantů, kteří na ni křičeli, že je »vražedkyně«, a nadávali jí za »ostudné chování«.

Při demonstracích v Hongkongu v posledních dnech zemřeli dva lidé. Jedním z nich je student, který při zásahu policistů slzným plynem spadl ze střechy krytého parkoviště. Druhý mrtvý je sedmdesátiletý člen úklidové čety, kterého podle hongkongských úřadů zasáhla do hlavy cihla hozená z davu maskovaných demonstrantů. Protestní akce se v Hongkongu konají od června. Původně byly organizovány především o víkendech, nyní již aktivisté pořádají demonstrace i ve všední dny. Školy jsou v Hongkongu zavřené.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 13 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


novotnyjaro
2019-11-17 00:09
Zajímavý a logický závěr z Hong-Kongské krize. Pevninová ˇCína
zažádala Hong- Kongské úřady. aby těžcí zločinci byli vydávaní
do Číny, kde měli být souzeni a odsouzeni. Cíl cíl byl jediný
jediný, zbavit zločince vazeb na militantní kriminálníky z pevniny a
dovézt je ke zdárnému odsouzení a uvěznění. Je však zajímavé,
kolik kriminálníků se na malém Hong- Kongu shromáždilo A začala
režírovaná organ válka medzi extrémními studenty, ale i
kriminálník. Jak jinak nazvat házení *molotovových kokteilů do dvu
proteszujících stuten
hajek.jiri51
2019-11-17 00:05
Zase se snaží vyprovokovat konfrontaci, podobě jak živly za Minářem,
aby mohli obviňovat a napadat vládu ČĽR. Za každou cenu, bez ohledu na
následky a vůli většiny. Vědí že Čína se Honkongu nevzdá. Tak
"utahují šrouby". Případné oběti ale půjdou na vrub
provokatérům.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.