FOTO - Pixabay

Na Národní se zase pískalo

Na mnoha místech v České republice si lidé připomínali 30 let od převratu. Největší akce proběhla na Národní třídě v Praze, kde ale zazníval především pískot.

Od brzkých ranních hodin se na Národní třídě střídali zástupci parlamentních stran, aby uctili památku položením květin či zapálením svíce. Na představitele vlády počínaje premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) lidé pískali, nepříznivě reagovali také na Václava Klause mladšího (Trikolóra). Babiš pak v Národním muzeu přednesl ke 30. výročí projev plný díků. Zmínil také, že není pyšný, že sám byl členem komunistické strany. Na adresu protestujících pak Babiš novinářům sdělil, že v StB nebyl.

Nepřízeň padla i na sociálnědemokratické členy kabinetu, kteří přišli zhruba hodinu po premiérovi. Pískalo se také na zástupce prezidentské kanceláře. Naopak třeba čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se dočkal potlesku, dobře byli přijati i zástupci Pirátů či americký velvyslanec.

Na Národní třídu během dopoledne přišli také zástupci opozičních stran. Situace, kdy premiér nemůže položit bez kontroverzí květiny ve státní svátek na Národní třídě, není normální, řekl předseda ODS Petr Fiala. Premiér by měl podle něj přemýšlet, proč vyvolává u lidí odpor. Bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek dodal, že demokracie je v poslední době v ČR v ohrožení. Při jeho příchodu někteří účastníci skandovali: »Ať žije Míra! Mirek na Hrad!«

Babiš se z Národní třídy odebral pěšky do Národního muzea za dalšími předsedy vlád zemí visegrádské čtyřky, tedy Slovenska, Polska a Maďarska, a předsedou německého Spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem.

Na Národní třídě byly kolem 11.00 tisíce lidí, připravoval se kulturní program na piazzetě Národního divadla

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 20 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.