FOTO - Pixabay

Prezidentem Srí Lanky další z klanu Radžapaksů

Prezidentské volby na Srí Lance vyhrál ziskem 52,25 % hlasů Gotabaja Radžapaksa, bývalý ministr obrany z dob války s tamilskými povstalci.

Podle agentury Reuters to oficiálně oznámila centrální volební komise. Hlavní soupeř 70letého Radžapaksy, současný 52letý ministr bytové výstavby Sadžith Premadasa, uznal svoji porážku už dříve po oznámení předběžných výsledků a vítězi blahopřál. Premadasu podle volební komise podpořilo 41,99 % hlasujících.

Voliči vybírali ze 35 kandidátů. Šance obou favoritů, Radžapaksy a Premadasy, byly těsně před sobotním hlasováním prakticky vyrovnané. Nynější prezident Maithripala Sirisena, který je ve funkci od roku 2015, o znovuzvolení neusiloval.

Do čela země se tak opět dostává klan Radžapaksů. Ten si v minulosti získal přízeň většinového sinhálského obyvatelstva Srí Lanky tím, že se mu podařilo potlačit hnutí tamilských separatistů a po čtvrt století ukončit občanskou válku se 100 000 mrtvými. Tažení ale poznamenaly vraždy a zmizení menšinových Tamilů, kritiků režimu i novinářů.

Gotabaja je mladší bratr Mahindy Radžapaksy, který zastával prezidentský úřad v letech 2005 až 2015. Za jeho vlády v roce 2009 skončila občanská válka, v jejíchž závěrečných fázích zahynulo nejméně 40 000 tamilských civilistů, které pozabíjeli vládní vojáci. Ministrem obrany byl tehdy právě Gotabaja Radžapaksa. Ten je také obviňován, že velel »komandům smrti«, která zajala desítky Tamilů, politických oponentů, novinářů a dalších lidí, jejichž těla se později našla pohozená u silnic.

Podporu Radžapaksů a jejich sinhálského nacionalismu mezi voliči obnovily letošní velikonoční teroristické útoky na hotely a kostely. Islamisté při nich zabili přes 250 lidí.

Západní země i sousední Indii znepokojuje, že za vlády Mahindy Radžapaksy se Srí Lanka přiklonila k Číně, která Srí Lance půjčila či poskytla miliardy dolarů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.