Nový systém? Nepovedené absurdní drama

Na náměstí Republiky v neděli proběhla manifestace Zrazená revoluce občanské platformy Skutečná levice, kterou mezi jinými podpořila i Strana demokratického socialismu. Nás zaujalo hlavní vystoupení Petra Pávka, z něhož vybíráme:

Třicet let od Sametové revoluce. Málo na to, aby naše společnost zapomněla, jak byl minulý režim nesvobodný. Ale dost na to, abychom ignorovali, co se dělo potom. Dost na to, abychom se teď tvářili, že všichni máme stejnou startovací čáru a peníze má ten, kdo se snaží.

Já sám jsem ročník 1989, a proto nemohu vzpomínat, ale pouze se vžít do situace lidí, kteří stáli na prahu změny. Pojďme si společně představit, jak se cítili lidé v severních Čechách protestující proti ničení životního prostředí. Na co mysleli odboráři vyhlašující generální stávku? Co vedlo lidi k tomu, aby protestovali a zvonili klíči na náměstí?

Riskovali vyhazov z práce, zatčení, případně i svoji smrt. Proč? V životě člověka občas nastane okamžik, kdy cítí, že ve společnosti je taková nesnesitelná nespravedlnost, že prostě udělá to, co je správné. Bojuje, i když to může dopadnout špatně. Před 30 lety nastal ten okamžik.

Režim pro pár podvodníků

Lidé se vzepřeli systému, kde nejsou oceňováni ti, kteří se snaží, ale úzká skupinka těch, kteří jsou ve straně nebo jdou systému na ruku. Chtěli sociálně spravedlivou společnost. Jaký asi museli mít pocit, když o pár let později proběhla kupónová privatizace. Místo bájných rovných šancí v novém systému se ocitli v absurdním dramatu. Velké majetky získalo pár podvodníků, ale hlavně často ti samí lidé, co byli ve vysokých pozicích za minulého režimu. Z aparátčíků komunistické strany, kteří byli ve správný čas na správném místě, se zázračně stali bohatí podnikatelé sponzorující ODS. Taková zrada ideálů sametové revoluce zabolí.

A teď ze všech stran slyšíme, jak je na čase slavit. Různé reklamy supermarketů nás přesvědčují, že máme oslavovat, že už 30 let si můžeme kupovat tropické ovoce a spodní prádlo jaké barvy chceme…

Nechtějí tyto firmy náhodou odvést pozornost od toho, že v 90. letech jejich majitelé legálně rozkradli republiku? … Od toho, že se nám už desítky let slibují mzdy jako na Západě, ale pořád bereme zlomek německých peněz?

Kvůli zákonu od Zemanovy vlády o soukromých exekutorech se každý drobný dluh vyšplhá i do statisíců. Kvůli minulým pravicovým vládám spousta lidí nedosáhne na finanční podporu v nouzi. Kvůli spekulantům s bydlením stoupají ceny nájmů tak, že si je ani běžní pracující už nemůžou dovolit.

Chce se mu zvracet

Vážení a milí, žijeme v zemi, kde vás drobná chyba může zbavit střechy nad hlavou, kde se můžete dostat na ulici a bez pomoci v zimě umrznout. Žijeme v zemi, kde každý den spáchají sebevraždu průměrně 4 lidé! Z toho se mi chce zvracet, ne slavit…

Sametová revoluce začala protestem za čistý vzduch v Teplicích. Ekologické požadavky se po revoluci dařily plnit především proto, že velká část československého průmyslu krachovala. Množství emisí většinou ubylo, ale za cenu toho, že lidé přišli o práci a zemi zachvátila vysoká nezaměstnanost. Dnes nám hrozí klimatická katastrofa o rozsahu celé planety. Pokud nezastavíme emise skleníkových plynů, přijdou další katastrofy, hladomory a tropické nemoci. Musíme přejít na bezuhlíkovou ekonomiku, ale je otázka jak. Hrozí, že budeme následovat příklad 90. let, kdy při zavírání dolů a továren lidé skončí bez jistoty příjmu. Místo toho potřebujeme, aby tento přechod zaplatili ti nejbohatší, kteří za ničení planety nesou největší odpovědnost.

Svoboda?

Sametová revoluce se před 30 lety odehrála i kvůli tomu, aby se lidé nemuseli bát říkat veřejně svoje názory. Aby existovala svobodná média, která nemusí psát jen to, s čím souhlasí vláda. To, že k vám mohu svobodně mluvit na náměstí je znakem toho, že změnu pociťujeme. Na druhou stranu se necítím úplně svobodně, když se někteří členové Skutečné levice bojí jít na demonstraci, aby neměli problém v práci. Navíc hlásat si může, kdo chce, co chce, ale k širšímu okruhu lidí se to dostane jedině přes velká média. Když třeba vyzýváte k omezení moci miliardářů, máte smůlu, protože všechna mainstreamová média vlastní některý z nich.

Takže tu máme vládnoucího Babiše, druhého nejbohatšího Čecha, který v politice sleduje především zájmy svého podnikání. A v opozici k němu jsou nejvíc vidět pravicové strany, které mu buď pomohly získat majetek v 90. letech, nebo zruinovaly společnost v době ekonomické krize před pár lety, a tím mu pomohly získat jeho dnešní politickou moc. V takové situaci je potřeba silná levicová opozice, která bude skutečně hájit zájmy běžných lidí, ne těch nejbohatších.

Ukažme na skutečné viníky

Skutečná levice nesmí svádět problémy běžných lidí na ty ještě slabší, ale ukáže na skutečné viníky – ty nejbohatší! … Chceme pomáhat přímo tam, kde současný systém selhává, vést s lidmi společně boj za spravedlnost a zároveň prosadit systémové změny zákonů. Ať už jde o nájemníky, které chce vystěhovat vypočítavý vlastník bytů, o oběti exekutorské mafie, o vykořisťované zaměstnance, nebo o obyvatele, kterým nedaleký podnik ničí zdraví, Skutečná levice se přece postaví za všechny…

Vzhůru na Národní

Během pochodu zhruba 50 účastníků protestu pak došlo i na dvě vystoupení na zastávce tramvaje Lazarská a na konci průvodu na Malostranském náměstí před budovou PSP ČR. V Lazarské si vzala slovo Martina Veverková a pozastavila se nad tím, proč se nám »vnucuje pocit nutnosti tohoto systému, který sice pravidelně část populace drtí, avšak jakákoli snaha o jeho změnu je nástupem totality«. V této souvislosti nabídla i jednu z cest do budoucna. A to návrat družstevního bankovnictví, kde by banky nepracovaly pro maximalizaci zisku pro své zahraniční matky, ale podle vůle a pro uspokojení potřeb svých členů. »Naším programem je také zřídit veřejnou investiční banku, která bude financovat rozvoj družstevního podnikání a velkou ekologickou transformaci naší ekonomiky. To jsou první kroky, které musíme udělat proti šílenému neoliberálnímu systému,« uzavřela Martina.

Roman JANOUCH

 

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 63 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2019-11-24 01:33
Voliči o té střední cestě nic nevědí. Venezuela? Do roku 89 tady
komunismus nebyl a reálný socialismus byl jedinou existující a
fungující alternativou ke kapitalismu. Od té doby nic nového. Pokud
něco netajíte.
halonoviny
2019-11-22 15:04
Nesmysl, Frondo. Svět není černobílý, ale barevný. Je třeba
prosazovat zlatou střední cestu, cestu rozumu. Utopie je komunismus - jak
jsme se přesvědčili do listopadu 89. R. Janouch
fronda
2019-11-22 01:14
Tedy je to obhájce současného režimu? Nebo utopista? Žádná další
možnost není.
halonoviny
2019-11-20 12:18
Maxi, nedomnívám se, že Petr Pávek patří mezi obhájce minulého
režimu, to fakt ne - takže není důvod ho upozorňovat na to, jaká
míra sebevražednosti tu byla za totáče. To na faktu, co se tu děje
dnes, nic nemění... R. Janouch
halonoviny
2019-11-20 12:16
Právě že jsem tam jemnou ironii zaznamenal, pane Kořínku, a domnívám
se, že jsou témata, ze kterých není radno si dělat jakoukoli legraci.
Tohle je jedno z nich... Jinak jsem také nikomu nic neprovedl - ostatně
až do přelomu let 1993/94 jsem byl antikomunistou, až díky Haló
novinám jsem pochopil, že je třeba se na dějinné události dívat ne
jednostranně, ale tak i tak a až na základě oboustranného pohledu si
udělat názor, kde vlastně bylo to menší zlo - jenže i když budu
mluvit o menším zlu, pořád to bylo zlo - a je třeba k tomu tak
přistupovat plošně, ne alibisticky individuálně... Hezký den, R.
Janouch
joska.korinek
2019-11-20 11:55
Pane Janouchu, nadělal-li jste chyby, tak se klidně kajte. Já jsem je
nenadělal, tak se omlouvat nemusím. Navíc jste nezaznamenal v mém
sdělení jemnou ironii. A chcete-li si nechat radit od toho namyšleného
předstírače vzdělanosti. hustě tady otravujicího vzduch,
vystupujícího inkognito, raději to nedělejte. On je to ve skutečnosti
jen nudící se trapný hlupák, neužitečný, zbytečný.
fronda
2019-11-20 00:34
Musí být organizátor (na "spontánní lidové hnutí" věří
možná některé děti ve školce) s vizí a ten tady není někdy od
léta 89. Jakeš byl slabý a tihle Urbánci, Mohoritové, Svobodové nebo
Filipové přece nemohou nikoho oslovit.
velkymaxmilian
2019-11-19 22:36
Pane Janouchu nechápu proč ztrácíte čas diskusí konkrétně s
Kořínkem a Hájkem, pokud chce někdo tvrdit, že zde vláda jedné
strany nebyla a je schopen argumentovat třeba tím že "Kostodějem
nesmrtelným" byl emeritní ministr zdravotnictví, lidovec Plojhar
má nikoliv více než méně, ale totálně vyhrabáno. Pánové jsou asi
důchodci, musím konstatovat, že jejich důchody, bych
"odklonil" na financování nákupů granulí pro psí útulky.
Bylo by to mnohem užitečnější, a to i s ohledem na inteligenci našich
čtyřnohých přátel... Pokud se setkáte pane Janouchu s tím Petrem
Pávkem tak mu vyřiďte, že při čtyřech sebevraždách denně se za
rok dostaneme na 1 460 což je právě POLOVINA (!) roční
sebevražednosti v bývalé České socialistické republice v letech
normalizace cca 1969 - 1980. Doufám, že ten pán si to je schopen najít
v oficiální statistice Českého statistického úřadu. Vyšší
sebevražednost na území Čech,Moravy a Slezska než za socialismu, byla
ve třicátých letech, v době hospodářské krize...
halonoviny
2019-11-19 19:46
Nevím, ze které planety jste spadl, pane Kořínku, ale vláda jedné
strany tu byla. Dokonce byla deklarována i ústavně... Soc. dem. tu samo
nebyla, tu povinně spolkla KSČ, asi jste myslel socialisty, jenže tzv.
národní fronta byla jen symbolická stafáž - to přece ví každý, kdo
před minulostí nestrká hlavu do písku... Fakt bychom neměli dělat,
že se tu nic do roku 89 špatného nedělo a tvářit se, že My nic, my
muzikanti... Takhle nové voliče nezískáme! Sebepokání a uvědomění
si vlastních nedostatků je základ lepší budoucnosti... R. Janouch
joska.korinek
2019-11-19 15:05
Ale pane Janouchu, tady přece nevládla jedna strana. Byla tu koalice, v
níž byli jak lidovci, tak socdem a ostatní, co se chtěli přiživit na
vládnutí. Tak jaképak „konec vlády jedné strany“. A tu „vedoucí
úlohu“ komunistům beztak zařídil nějaký poťouchlý lidovec. Ti
vždycky uměli přehrát zodpovědnost na jiné.
halonoviny
2019-11-19 13:51
Mýlíte se, J. Hájku..., lidé nemuseli vykřikovat, že chtějí nazpět
kapitalismus, chtěli konec vlády jedné strany - což se rovnalo
kapitalismu. Kdyby jim kapitalismus tak vadil, šli by do roka a do dne po
"sametové revoluci" do ulic znovu, ne? A chtěli by návrat
socialismu - byť bez chyb minulosti... Jenže většině lidí
kapitalismus bohužel nevadí, taková je realita! A vlastně nevadí ani
Vám, když Vám nevadí vrchní oligarcha coby menší zlo (pardon, podle
Vás ze všech možných zel to nejmenší). Mně osobně Babiš taky nijak
extrémně nevadí, ale chápu ty mladé skutečně levicové lidi, kterým
vadí každý oligarcha, tj. i Bakala. Oni chtějí systém bez oligarchů,
tj. právě ten socialismus. Takže byste si vlastně mohli rozumět, i
když každý z vás tím socialismem myslí něco jiného... R. Janouch
hajek.jiri51
2019-11-19 13:34
Ani ryba, ani rak. K "Revoluci" nedošlo kvůli tomu, že lidé
byli s něčím nespokojeni, ale tato nespokojenost byla pouze využita a
zneužita. Nikdo nezvonil klíči a nevykřikoval - Chci nazpět
kapitalizmus, naopak z tribun se lhalo - Nebojte se, že přijdete o
práci. Lidé chtěli změnu, ale ne systému, pouze jeho deformací. Ti co
převrat to chladnokrevně uskutečnili sledovali jiné cíle. Zničit
systém, který měl v erbu více spravedlnosti než jakýkoliv jiný
před ním a rozkrást jej. To se podařilo a většině z pouličních
řvounů to nedošlo ani dodnes, byť mají "výsledky" přímo
před nosem. A Babiš? Je to produkt doby. Ale proč na něj skutečná
levice (?) útočí ruku v ruce s se skutečnou pravicí je důvod k
zamyšlení. Na jedné straně nějaké Čapí hnízdo - řev, na druhé
straně OKD - ticho po pěšině. Dnes můžeme volit pouze menší zlo. A
Babiš je ze všech možných zel to zdaleka nejmenší. Nebo chcete na
čele státu raději Bakalu?
fronda
2019-11-19 01:46
Žádný systém nebyl, není a nebude dokonalý. Levice by si měla
uvědomit, že volí mezi nedokonalým socialismem a nedokonalým
kapitalismem.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.