Ilustrační FOTO - Pixabay

Mafie stále hrozbou

Italská mafie je stále nebezpečná a své pole působnosti rozšiřuje do dalších a dalších odvětví, uvedla italská ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová, podle které se organizovaný zločin stáhl v posledních letech do ústraní jen zdánlivě.

»Zločinné organizace jsou čím dál tím sofistikovanější, daří se jim nabourat se do významných hospodářských odvětví, kde perou ilegálně získané peníze,« citoval Lamorgeseovou list The Guardian. »Mafie stále zatěžuje naše instituce a ekonomický systém,« dodala ministryně.

Podle Lamorgeseové, která úřad ministryně vnitra zastává od začátku září, zůstává nejmocnější organizací v zemi kalábrijská 'Ndrangheta. Zločineckou síť tvoří stovky rodinných gangů, kterým se poslední desetiletí podařilo získat vliv i na bohatém italském severu a po celém světě. O jejím působení na Slovensku psal ve svém článku i zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak.

Podle studie uveřejněné v roce 2013 výzkumným centrem Demoskopia si 'Ndrangheta ročně vydělá více než největší německá banka Deutsche Bank a americký řetězec McDonald's dohromady - její obrat činí přes 53 miliard eur (přes jeden bilion korun).

V minulém týdnu odhalila italská policie v přístavu v Kalábrii rekordní zásilku kokainu v hodnotě přes 250 milionů eur (přes šest miliard Kč). Obchod s drogami na jihu Itálie řídí právě 'Ndrangheta.

Kalábrijská mafie je ještě více utajená i obávaná než sicilská Cosa Nostra, která se potýká s problémy od roku 2017. Tehdy ve vězení zemřel její nejvýše postavený člen, boss bossů Salvatore »Toto« Riina, zatčen byl o rok později i jeho následovník. Letos italská policie v Palermu zatkla sedm osob z nejvyšších kruhů mafie.

To však podle ministryně neznamená, že je Cosa Nostra mimo hru. »Je stále vše prostupující, dynamickou a nebezpečnou organizací, i když jí stát zasadil těžké rány a postavil před spravedlnost některé z jejích nejvýše postavených členů,« uvedla Lamorgeseová.

Ministryně zdůraznila, že boj proti mafii zůstává pro vládu premiéra Giuseppa Conteho prioritou. Podle ní od začátku roku úřady zabavily majetek mafie v hodnotě tří miliard eur (76 miliard korun), včetně pozemků, podniků či nábytku.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 7 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2019-11-20 12:03
Mafii, jak ji známe, klingal umíráček akorát za socializmu. Za
kapitalizmu je, z podstaty věci, kvetoucím "odvětvím"
ekonomiky, prorůstajícím až do státu. Tak bylo, je a bude.
fronda
2019-11-20 00:22
Jo, teď se zabývá mj. pašováním imigrantů z Afriky. Zlatej kokain.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.