Info pro čtenáře

Vážení čtenáři. Přecházíme na nový web, který je na adrese https://www.ihano.cz.

Tato adresa bude stále funkční, ale už ne aktuální. Bude fungovat jen jako archiv.

Přejděte na https://www.ihano.cz.

Reklama
--> 
Ilustrační FOTO - Pixabay

Systém pomoci týraným dětem nefunguje

V ČR chybí systém pomoci dětem, které zažívají domácí násilí. S nějakou formou špatného zacházení v rodině se podle průzkumů alespoň někdy setkají zhruba dvě třetiny českých dětí, minimálně šest procent opakovaně. Jejich potíže ale většinou nikdo neřeší.

Přispět ke zlepšení situace by měla nová síť krajských center pro pomoc dětským obětem domácího týrání. Chystá ji nezisková organizace Locika. Její zástupci to oznámili na konferenci, jež se u příležitosti Světového dne prevence týrání a zneužívání dětí konala v budově ministerstva vnitra.

»Potřeba specializované pomoci pro děti, které jsou zasaženy domácím násilím v rodině, je v ČR veliká. Současná krizová centra pro ně nemají dostatek odborníků a nemají metodiku, jak s nimi pracovat,« řekla ředitelka Centra Locika Petra Wünschová. Školy, zdravotníci, psychologové a sociální pracovníci podle ní na pomoci týraným dětem moc nespolupracují. Problém je i to, že je v ČR velká tolerance k násilí, takže lidé ho často nevnímají tak negativně.

Ze zjištění centra přitom vyplývá, že každé čtvrté dítě se rodí do násilnického vztahu, uvedla Wünschová. V analýze nadace Sirius, jehož se zúčastnilo kolem 6000 respondentů, přiznalo opakované domácí násilí zhruba šest procent rodin s dětmi ve věku do 12 let. Odborníci ale upozornili, že množství takových domácností je pravděpodobně ve skutečnosti vyšší, protože některé rodiny psychické či fyzické týrání tají. Nemusí se přitom jednat jen o bití dítěte, ale také o opakované násilí mezi členy domácnosti, jehož je dítě svědkem, řekl autor průzkumu Daniel Prokop.

To, že je v Česku domácí násilí problém, potvrdil průzkum odborníků z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, kterého se v letech 2012 až 2013 zúčastnilo asi 1760 studentů vysokých škol. Zhruba pětina z nich uvedla, že v dětství zažila emocionální či psychické týrání, 17 procent pohlavkování, strkání či další fyzické útoky, osm procent trpělo někdy pocity zanedbání a hladu a přes šest procent pohlavním zneužíváním. Žádnou nežádoucí zkušenost v dětství ve své rodině nemělo 38 procent respondentů.

Z analýz podle odborníků vyplývá, že rizikovými faktory pro vznik domácího násilí jsou zejména alkohol, zkušenost rodičů s násilím v jejich dětství, duševní choroba nebo neshody ve výchově a problémy dětí ve škole.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.8, celkem 4 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama