Ilustrační FOTO - Pixabay

Assange najednou nevinný?

Švédská prokuratura najednou zastavila předběžné vyšetřování zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange, který v zemi čelil obvinění ze znásilnění.

Prokurátorka Eva-Marie Perssonová řekla, že pro další stíhání Assange (najednou) neexistuje dostatek důkazů. Zakopaný pes je ale spíš jinde. Australan Assange je nyní v britském vězení, kde čeká na výsledek řízení o vydání do Spojených států. Tam má stanout před soudem mj. kvůli nezákonnému zveřejnění tajných dokumentů. Dokud Assange potřebovali dostat z ekvádorského velvyslanectví v Londýně, kde se po léta ukrýval, za každou cenu, zjevně vykonstruované obvinění ze Švédska se hodilo. Teď už je zbytečné…

Julian Assange. FOTO - wikipedia commons

Ze sexuálních útoků Assange nařkly dvě Švédky, s nimiž se zakladatel WikiLeaks setkal, když měl ve Stockholmu v srpnu 2010 přednášku. Najednou »vzpomínky aktérů přirozeně blednou«, prohlásila podle ČTK prokurátorka.

Assange svou vinu ve švédském případě odmítal a potvrdil, že jde o součást strategie, jak jej očernit a zařídit jeho vydání do Spojených států. Letos v květnu Ekvádor zrušil své rozhodnutí o poskytnutí azylu a britská policie Assange (na příkaz z USA) zatkla. »Teď se soustřeďme na hrozbu, před níž pan Assange varuje už léta: agresivní obžalobu Spojených států a ohrožení prvního dodatku, kterou může představovat,« komentoval krok švédských úřadů šéfredaktor WikiLeaks Kristinn Hrafnsson s odkazem na první dodatek Ústavy USA, který zaručuje mj. svobodu tisku.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 8 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.