Corbyn riskuje

Levicový lídr britské labouristické opozice Jeremy Corbyn poměrně riskantně odmítl premiérův pravicový populismus a prohlásil, že si nemyslí, že odsouzenci za terorismus by si měli vždy odpykat plný trest.

V rozhovoru s televizí Sky News Corbyn v reakci na páteční teroristický útok v Londýně prohlásil, že je třeba brát v potaz veškeré okolnosti. Johnson naopak v BBC slíbil, že pokud vyhraje volby, prosadí tvrdší tresty pro teroristy a pachatele násilných činů, včetně těch sexuálních.

Případ od případu

»Ne nezbytně,« řekl Corbyn na otázku, zda by usvědčení teroristé neměli mít nárok na podmínečné propuštění. »Podle mě to závisí na okolnostech, závisí to na rozsudku a především na tom, co ve vězení dělají,« vysvětlil. Corbyn dodal, že je nutné provést audit toho, jak vězeňské služby fungují a co se s odsouzenci za terorismus děje po propuštění z káznic.

Corbyn i Johnson tak komentovali skutečnost, že útočník, který v Londýně v pátek zabil dva lidi, byl v roce 2012 odsouzen za terorismus a o šest let později podmínečně propuštěn.

Stejně jako premiér hovořil na Sky News i pravicový ministr zahraničí Dominic Raab, který řekl, že vláda chce, aby někteří teroristé zůstali ve vězení na doživotí. Raab uvedl, že premiéra v názoru na konec podmínek pro teroristy podporuje a že odsouzenci za vážný teroristický čin by měli být ve vězení nejméně 14 let.

Neměl rád burzu

Pátečním útočníkem byl 28letý Usman Khan, který byl v roce 2012 odsouzen spolu s dalšími extremisty za to, že jejich skupina plánovala útoky mj. na londýnskou burzu. Skupina se podle některých médií inspirovala teroristickou sítí al-Kajdá, k aktuálnímu útoku Khana se nicméně jako obvykle přihlásil bez důkazů Islámský stát. Podle deníku The Guardian soudce při odsouzení označil rodilého Brita Khana za velmi nebezpečného džihádistu…

O novém složení parlamentu budou Britové rozhodovat 12. prosince.

(rj)Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.5, celkem 11 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.