Ilustrační FOTO - Haló noviny

Turecko rozsévá útlak a smrt

Vězněný kurdský politik, vězeň svědomí Selahattin Demirtas, v listopadu kvůli prudké bolesti v hrudníku upadl do bezvědomí přímo v cele turecké věznice. Jeho právnička oznámila, že 46letý Demirtas má vážné zdravotní potíže, ale nebyl dosud hospitalizován. Až na základě této zprávy byl konečně převezen na kliniku.

Někdejší vůdce parlamentní prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) je za mřížemi více než tři roky a kromě jiného je účelově obviněn z terorismu. Za neloajalitu k Erdoganově diktatuře mu hrozí až 142 let vězení…

Opoziční strana HDP požádala ministerstvo spravedlnosti, aby vydalo o Demirtasově zdravotním stavu zprávu. Podle ní je nepřijatelné, že politik stále nebyl převezen do nemocnice.

V cele zkolaboval 26. listopadu kvůli bolestem v hrudníku a dýchacím potížím. Jeho právnička a zároveň sestra oznámila, že pak zůstal dlouho v bezvědomí. V cele mu udělali EKG a vězeňský lékař požádal, aby byl Demirtas převezen k dalšímu kardiologickému a neurologickému vyšetření. To se stalo až po urgenci.

Poté, co soud odmítl zatykač na Demirtase v hlavním bodě obvinění, zahájila v září prokuratura nové účelové vyšetřování jeho kauzy. Ankara ho viní z napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Vláda HDP nesmyslně označuje za politické křídlo této strany, což ale Lidová demokratická strana odmítá.

Demirtas opakovaně kritizoval prezidenta-diktátora Recepa Tayyipa Erdogana a vloni mu proto odvolací soud potvrdil trest odnětí svobody na necelých pět let za teroristickou propagandu. Rozsudek byl vynesen v roce 2013.

Mrtvé děti

Nejméně devět obětí na životech, včetně osmi dětí mladších 15 let, si pak vyžádalo turecké ostřelování u školy v severosyrském městě Tall Rifaat v provincii Halab (Aleppo). S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) o tom informovala ČTK.

Útok podle SOHR zasáhl oblast, kterou mají pod kontrolou syrští Kurdové. Podle šéfa SOHR Ramího Abdar Rahmána se ostřelování odehrálo v blízkosti školy, z níž po skončení výuky odcházeli žáci.

Ankara 9. října zahájila na severu Sýrie proti milici syrských Kurdů agresi. Příslušníky těchto oddílů účelově považuje za teroristy a v dohodách uzavřených s USA a Ruskem prosadila, aby se syrské kurdské síly stáhly do 30kilometrové vzdálenosti od hranice.

Zatímco Moskva a Washington tvrdí, že Kurdové dohodu splnili, Ankara lživě šíří opak, aby se nemusela ze Sýrie stáhnout a mohla se nadále vměšovat do vnitřních záležitostí cizího státu. Turecko na severu Sýrie podél své hranice zřizuje zónu, do níž se prý mají vracet syrští uprchlíci z Turecka. Zprávy o útocích z pohraničí ale stále přicházejí, i když na některých místech jsou společné rusko-turecké hlídky. Tall Rifaat se nachází asi 25 kilometrů od turecké hranice.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Gartouzek
2019-12-03 12:18
Turecko je členem NATO, tudíž je náš "bratr", kdy pošleme
naši vojenskou misi na "obranu" Turecka? Osobně jsem pro odchod
z NATO, není to žádná mírumilovná organizace.
hajek.jiri51
2019-12-03 11:10
ÉÉÉ - to je ale dobytek!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.