Ilustrační FOTO - Pixabay

Stavební řízení má urychlit digitalizace

Povolování staveb zřejmě bude možné i v elektronické formě. Sněmovna schválila novelu, podle níž vznikne informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení.

Digitalizace by měla vést ke zkrácení a zjednodušení řízení pro investory, projektanty, správce inženýrských sítí i úředníky. Povolovací řízení se má vést prostřednictvím portálu stavebníka. Budou v něm i informace, jak proces postupuje, a veškerá dílčí stanoviska. Vznikne také datové úložiště projektové dokumentace, úkonů v řízení a rozhodnutí. Elektronicky bude možné vést stavební deník. Součástí návrhu je také vznik geoportálu územního plánování. Zavede se rovněž identifikační číslo stavby, které umožní sledovat její osud od jejího povolování až po demolici. »Je to konkrétní krok, jak urychlit stavební řízení,« uvedl za předkladatele Martin Kupka (ODS).

»Tímto se otevírá možná šance výraznější elektronizace kontaktu občana s úřadem v oblasti stavebního řízení a v oblasti sdělování si navzájem dat mezi úřady a občany. Uvidíme, jak se na tom praxe podepíše,« řekl našemu listu k přijaté novele člen hospodářského výboru Sněmovny Leo Luzar.

Člen hospodářského výboru Sněmovny Leo Luzar.

Zaplatí to Unie

Předloha, která získala souhlas ministerstva pro místní rozvoj, by měla být účinná od července 2023. Ministryně Klára Dostálová (za ANO) uvedla, že ministerstvo se na přípravě návrhu aktivně podílelo. Digitalizaci bude podle ní možné hradit z evropských dotací vyčleněných ještě v nynějším rozpočtovém období Evropské unie.

Novela, která nyní putuje k posouzení Senátu, zavádí také digitální technickou mapu, která zahrne aktualizovaná data o silnicích, železnicích, elektrických vedeních, vodovodech, plynovodech, kanalizacích nebo o datových sítích. Budou v ní informace o tom, jaké sítě v konkrétním místě vedou a kdo je jejich správcem. Rovněž tato mapa má přispět ke zjednodušení a urychlení stavebního řízení a snížení jeho administrativní náročnosti. Budou v ní také záměry výstavby dopravní infrastruktury nebo sítí.

Světová banka koncem letošního října uvedla, že ČR ve vyřizování stavebního povolení klesla meziročně ze 156. místa na 157. příčku mezi 190 porovnávanými zeměmi. Kromě délky vyřizování banka hodnotí i jiná kritéria, jako například transparentnost nebo složitost celého procesu. V ČR je na získání potřebných razítek potřeba 246 dní, sedmkrát více než v nejrychlejším Singapuru.

Nezaviněné průtahy

»Je otázka, zda zdlouhavé stavební řízení u nás je opravdu způsobené jenom zdlouhavou administrativou spojenou s tím, že občan musí někam přijít a něco si vyřídit. Mnohdy se ukazuje, že život je docela barvitý a případy zpoždění nevznikají vyloženě na straně úřadů, ale mnohdy opravdu na straně samotného povolení,« uvedl Luzar. Jde podle něj třeba o vyjasnění vlastnických, majetkových vztahů, může jít o stavbu na pozemku, který má desítky vlastníků, a ty je třeba kontaktovat. Průtahy mohou nastat i kvůli ekologické zátěži, která na pozemku je. Jindy brání rychlejší realizaci staveb vodní toky... Zkrátka je toho víc.

Vydávání stavebního povolení v elektronické podobě povede ke zvýšení rychlosti a efektivnosti. Sníží se rizika a chyby vyplývající z projektování a také celkové náklady. V to věří zástupci stavebních a developerských firem.

»S některými investory připravujeme stavby už nyní v elektronické formě či rovnou na bázi BIM (Building Information Modelling). Pokud se podaří spustit elektronickou dokumentaci a povolování i na úrovni stavebního řízení, pomůže to rychlosti i efektivnosti. Není výjimkou, že nutná dokumentace ke stavebnímu řízení většího projektu nyní zahrnuje tisíce vytištěných listů a váží desítky kilogramů,« uvedl například prezident firmy Skanska Central Europe Michal Jurka.

(ku, jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 8 hlasů.

(ku, jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.