Výzdoba prostor metra v Duisburgu od Gerharda Richtera. FOTO - wikimedia commons

Trest za nepovedené skici

Pokutou ve výši 1200 eur (asi 30 630 Kč) potrestal soud v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem muže, který si z popelnice na tříděný odpad patřící malíři Gerhardu Richterovi odnesl nepovedené skici jednoho z nejvýznamnějších současných umělců.

Šlo o odvolací proces, soud první instance nyní 50letému muži vyměřil pokutu ve výši 3150 eur. Kolínský zemský soud přihlédl k tomu, že se k činu přiznal. V roce 2016 se Gerhardovi Richterovi u něho doma neúspěšně pokoušel prodat složku s uměleckými díly. Cestou pryč se zastavil u převrácené popelnice na starý papír. Když ji postavil, všiml si nepovedených návrhů z Richterova ateliéru. »Nebyl jsem si vědom, že bych dělal něco špatného,« řekl nezaměstnaný muž z Mnichova, který si 20 skic odnesl. »Kdybych si je nevzal já, udělal by to někdo jiný,« obhajoval se.

Gerhard Richter. FOTO - wikipedia commons

Richter později potvrdil, že šlo o obrazy, které se mu nepovedly, a vyhodil je proto do popelnice na papír a nachystal ji pro popeláře k odvozu. Podle soudu šlo ale o majetek výtvarníka, protože papírový odpad vysypaný z popelnice ležel stále na jeho pozemku. Skici ležely hned u popelnice a dalo se tak jednoznačně určit, že patří Richterovi. Proto byl muž, který je odnesl, odsouzen za krádež. Nepovedená díla se snažil kvůli existenčním problémům prodat. Kontaktoval jistou aukční síň a předběžně se domluvil s drážďanským archivem Gerharda Richtera, který může potvrdit autenticitu takových prací. To se ale však už nestalo, protože zakročila policie.

Richter (87) patří k nejvýše ceněným umělcům. V roce 2015 se jeho Abstraktní obraz prodal za 46,3 milionu dolarů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.