Ilustrační FOTO - Pixabay

Sydney se dusí kouřem

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry.

Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým.

Podle úřadů hoří severně od Sydney na několika místech na celkem 300 000 hektarech. S ohněm bojuje asi 2000 hasičů a do Nového Jižního Walesu přijeli pomáhat i skupiny z USA a Kanady. Znečištění ovzduší v Sydney dosáhlo nebezpečné hranice.

List Sydney Morning Herald opatřil svou první stránku titulkem Stát hoří, Sydney se dusí. Podle úřadů se v nemocnicích v posledním týdnu zvýšil příjem pacientů o čtvrtinu, mnoho lidí má dýchací potíže. Úřady vyzývají občany, aby nevycházeli, podle BBC ale kouř proniká i do budov. Sportovní federace ruší zápasy juniorských týmů a nedoporučují venkovní trénink.

Austrálie zápasí s požáry každé léto, ale ty letošní začaly dříve než obvykle a jsou intenzivnější. Australský meteorologický úřad soudí, že klimatické změny způsobují extrémní horko a umocňují další přírodní katastrofy, například sucho, které napomáhá vzniku požárů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.