Ilustrační FOTO - Pixabay

Teror v Ostravě

Dvaačtyřicetiletý muž, který střílel v Ostravské fakultní nemocnici nelegálně drženou zbraní, byl přesvědčený, že je těžce nemocný a nikdo mu nechce pomoci. Šest lidí to stálo život, další o něj bojují.

Vrah bez varování začal střílet na poliklinice nemocnice v čekárně traumatologické ambulance v 7.19. Podle ředitele nemocnice Jiřího Havrlanta postřelil devět lidí, šest jich zemřelo. Šlo o pacienty, nejsou mezi nimi lékaři nebo zdravotní sestry. Ze tří zraněných jsou dva ve vážném stavu. Podle ředitele zabíjel takzvaný tichý střelec. V čekárně vstal a bez varování začal střílet, zničehonic se pustil do lidí. Střely šly na hlavu a na hrudník. Mezi mrtvými jsou čtyři muži a dvě ženy. Dvě z obětí pak byly příslušníky Vězeňské služby, uvedl v tiskové zprávě mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Střelec spáchal sebevraždu.

»Komunistická strana Čech a Moravy odsuzuje brutální trestný čin spáchaný v Ostravské fakultní nemocnici. Vyjadřuje hlubokou soustrast a účast pozůstalým a blízkým osobám obětí střelby. Všem zraněným přeji brzké a plné uzdravení,« uvedl první místopředseda Sněmovny a předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. Ke kondolenci se připojili také místopředsedové ÚV KSČM či předseda Poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. »Dovolte mi vyjádřit hlubokou soustrast rodinám obětí hrůzného činu v Ostravské fakultní nemocnici. Vzít život nevinným lidem zaslouží nejpřísnější trest, v tomto případě se vrah potrestal sám, všem záchranářům a policistům patří poděkování,« konstatoval Kováčik. »Dovolte mi vyjádřit soustrast rodinám a blízkým lidí, kteří přišli o život v Ostravě rukou bezohledného vraha. V nemocnici, kde hledali pomoc, našli smrt. V tomto předvánočním čase nás zasáhla děsivá hrůza. Lidský život již nic nenavrátí. Zůstane jen bolest a prázdnota,« připojila se i poslankyně a předsedkyně Rozpočtového výboru Sněmovny Miloslava Vostrá.

První místopředseda Sněmovny a předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.

Šok z tragédie a soustrast pozůstalým vyjádřil i prezident Miloš Zeman, který také zároveň poděkoval příslušníkům bezpečnostních složek, lékařům a všem, kteří pomáhají. Premiér Andrej Babiš v Ostravě řekl, že k uctění památky obětí střelby se v úterý 17. prosince po republice rozezní sirény. Spustí se v poledne a budou houkat dvě minuty 20 vteřin. Dodal, že vláda, kraj a město chtějí přispět pozůstalým částkou 300 000 korun.

Pachatele, který z nemocnice utekl, vypátrala policie po třech hodinách. Muž se ale před dopadením zastřelil. Sebevraždu spáchal v Děhylově na Opavsku, asi osm kilometrů od fakultní nemocnice. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) novinářům řekl, že svým zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci.

Podle médií byl muž stavební technik, zhruba od půlky října byl nemocný. Tvrdil, že má závažnou chorobu. Jeho zaměstnavatel uvedl, že posledních 14 dní byl v pracovní neschopnosti a že si myslel, že trpí závažnou chorobou. Frýdeckomístecký zpěvák David Stypka během dne napsal na Facebook, že si s ním muž psal kvůli jeho nemoci. Stypku nedávno operovali kvůli rakovině slinivky a střelec byl prý přesvědčen, že trpí toutéž nemocí.

Policie zatím ale motiv činu oficiálně nezveřejnila. Legální zbraň střelec neměl a měl trestní minulost. »Měl tři záznamy za násilnou a drobnou majetkovou trestnou činnost,« uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. U násilné činnosti šlo o drobnou potyčku, upřesnil.

Policie bezprostředně po útoku oznámila, že posiluje dohled nad vybranými měkkými cíli po celé republice. Podle policejního prezidia jde například o školy, nemocnice nebo obchodní centra.

Podle ministra Adama Vojtěcha jsou nemocnice otevřená zařízení a není reálné, aby v nemocnici existovaly například bezpečnostní rámy na vstupních místech. Zdravotnická zařízení školí personál pro krizové situace, což podporuje dotacemi ministerstvo zdravotnictví. Letos čerpala 1,2 milionu i FN Ostrava. Zpracovala bezpečnostní audit, plán školení a proškolila asi 120 lidí. Zpracovala také brožuru pro zaměstnance a desatero pro pacienty.

Střelba v ostravské nemocnici je druhá nejtragičtější v historii republiky. Horší bilanci má střelba v restauraci v Uherském Brodě, při níž v únoru 2015 zastřelil místní muž osm lidí a pak sám sebe.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 18 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2019-12-11 17:40
První kejhající hňup v této diskusi jsi ty miki.13.
miki.13
2019-12-11 16:18
Vidím, že se kejhající husy už ozvaly. To, že zde uvádíš svůj
titul Hájku , ještě násobí tvojí ubohost.
hajek.jiri51
2019-12-11 15:58
Miki13. Musím se, bohužel, aspoň trochu přizpůsobit tvému stylu. Pro
mne jsi ostudou i pro jinak pracovité vykleštěné sudokopytníky,
lidově zvané vůl. Čest Tvoji zhovadilosti. S pozdravem Mgr. Jiří
Hájek.
svaty_vaclav
2019-12-11 12:41
miki.13, kdybys držel kušnu, tak bys alespoň trochu zakryl že jsi
hňup. Jenže ty si nedáš říct, hňupe.
miki.13
2019-12-11 10:59
Hájek,Václav, slechta: Vaše komentáře ke včerejší tragické
události vás řadí mezi největší odpad naší společnosti.
hajek.jiri51
2019-12-10 21:23
Co bylo vyjimkou je dnes pravidlem. A určité typy nedokáže nic tak
nas*át jako pravda. I ti bouřliváčtí, bojovníci za "lidská
práva", se jako čert kříže bojí odpovědět na jednoduchou
otázku - PROČ? A jejich našeptávači a retušéři v ČT neustále
melou jen o "100%" práci policie. Jo. 100%. Jen o 3 minuty
později. Ve skutečnosti, z hlediska nevinných obětí, na rovných 0(%).
A na Letné bude určitě "minuta ticha".
svaty_vaclav
2019-12-10 20:29
Pane slechta48, pro pravdu se místní antikomunisti a jiní pravicoví
hňupové zlobí. Dnešního vraha v Ostravě podle těchto hňupů
vygenerovala asi socialistická společnost, když tu máme už 30 let
tuhý kapitalismus.
velkymaxmilian
2019-12-10 20:21
@slechta48: Pokud vím tak "absolutně zdravá" socialistická
společnost mimo jiné vygenerovala v roce 1973 osminásobnou vražedkyni
Olgu Hepnarovou, pokud jsi o tom někdy slyšel. Jsi mi absolutně
lhostejný, ale reaguji z jiného důvodu. Na oficiálním diskusním fóru
novinek.cz, jakýsi registrovaný kretén napsal k této kauze něco
obdobného jako ty, a to s tím, že šest mrtvých je nic proti lidem,
které u nás za posledních 30 let zabil kapitalismus. Editor tamního
webu po necelých 30 minutách (!) výrok tohoto idiota smazal. V
návaznosti na jeho jistě i předchozí úlety bude na určitou dobu,
tento dement banován, a tak to také má být, tomuto odpadu je třeba
vystavovat stopku!
svaty_vaclav
2019-12-10 20:19
Zdivočelým Pražákům je lhostejná dnešní ostravská tragédie a pod
velením Mináře uskutečnili v Praze na Václaváku svoje henleinovské
kravály.
slechta48
2019-12-10 19:08
Nemocná společnost produkuje frustrované lidi. Po úpravě staro-nové
heslo "USA náš vzor" !!!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.