MS 20: Loni zlatí Finové bez medaile

Hokejisté Finska jako obhájci titulu na mistrovství světa dvacítek v Ostravě na medaili nedosáhli. V duelu o 3. místo podlehli Švédsku 2:3. Švédové dosáhli na cenný kov teprve podruhé za posledních šest let a navázali na stříbro z roku 2018 z Buffala. Rozhodl o tom v 35. minutě Linus Öberg.

Finové se po semifinálovém debaklu od Kanady 0:5 ujali v duelu o bronz v deváté minutě vedení. Kim Nousiainen objel branku, z levého kruhu nahodil z otočky puk a ten se od brusle Patrika Puistoly odrazil mezi betony gólmana Huga Alnefelta.

»Měli jsme dobrý vstup do utkání, ale Švédové ve druhé třetině dvěma góly zápas otočili. Měli jsme ve třetí třetině šance na vyrovnání, ale jejich brankář chytal dobře. Mrzí nás to,« uvedl útočník Puistola.

Švédové odpověděli v početní výhodě. Z pozice za levým kruhem se trefil obránce Rasmus Sandin, autor čtyř bodů za dvě branky a dvě asistence ze sobotního semifinále s Ruskem, které Seveřané prohráli 4:5 v prodloužení.

Finové se vrátili do vedení 59 sekund před úvodní pauzou. Chybnou přihrávku Nilse Höglandera vystihl Matias Maccelli a prosadil se střelou z mezikruží.

V polovině utkání Höglander v situaci dva na jednoho připravil vyrovnání pro nejlepšího střelce turnaje Samuela Fagema, který si připsal osmou branku. Ve 34. minutě rozhodla chyba gólmana Justuse Annunena, který si srazil do branky Öbergovo nahození ze záporného úhlu. Alnefelt na druhé straně vychytal několik šancí a Švédové těsnou výhru uhájili.

»Je to skvělý pocit. Myslím, že jsme odehráli skvělý zápas a vytvořili jsme si hodně šancí. Ukázali jsme, že má náš tým velký charakter. Je hezké získat bronzovou medaili,« řekl Fagemo, který se stal s 13 body nejproduktivnějším hráčem turnaje.

Finové za posledních 14 let získali medaili jen třikrát a pokaždé to bylo zlato. Před loňským triumfem na něj dosáhli i v letech 2014 a 2016.

Individuální ocenění mistrovství světa 20

Nejlepší hráči (podle direktoriátu turnaje):

brankář: Joel Hofer (Kanada),

obránce: Rasmus Sandin (Švédsko),

útočník: Alexis Lafreniere (Kanada).

All Star tým (podle akreditovaných novinářů):

Joel Hofer (Kanada) - Alexandr Romanov (Rusko), Rasmus Sandin (Švédsko) - Barrett Hayton, Alexis Lafreniere (oba Kanada), Samuel Fagemo (Švédsko).

Nejužitečnější hráč: Alexis Lafreniere (Kanada).

Kanadské bodování:

1. Fagemo (Švéd.) 7 zápasů/13 bodů (8 branek + 5 asistencí), 2. Hayton (Kan.) 7/12 (6+6), 3. Höglander (Švéd.) 7/11 (6+5), 4. Lafreniere (Kan.) 5/10 (4+6), 5. Sandin (Švéd.) 7/10 (3+7), 6. Děnisenko (Rus.) 7/9 (3+6), 7. Cozens (Kan.), Tanus (Fin.) oba 7/9 (2+7), 9. Addison (Kan.) 7/9 (1+8), 10. Zegras (USA) 5/9 (0+9).