Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

Vývoj v Libyi ve stínu Íránu

Jednotky Libyjské národní armády (LNA) polního maršála Chalífy Haftara v pondělí převzaly kontrolu nad přímořským městem Syrta. To dosud ovládaly síly mezinárodně uznávané vlády premiéra Faíze Sarrádže, která sídlí v metropoli Tripolis.

»Vrchní velitel se rozhodl k dobře naplánovanému a preventivnímu zásahu a během tří hodin jsme pronikli až do srdce Syrty,« řekl o útoku mluvčí Haftarových jednotek a dodal, že Syrta tím byla zcela očištěna od teroristických skupin.

Převzetí kontroly nad městem podle agentury Reuters předznamenalo bombardování, LNA před dobytím centra obsadila i leteckou základnu. Podle mluvčího se jednalo o rychlou a náhlou operaci.

Polní maršál Chalífa Haftar. FOTO - wikipedia commons

Libyi sužuje konflikt různých frakcí už několik let. Haftarovy jednotky, které ovládají východ země, minulý rok v dubnu zahájily ofenzívu na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma o moc soupeřícími vládami byly zabity a zraněny stovky civilistů. Zatímco Haftara podporují Egypt, Jordánsko či Spojené arabské emiráty a patrně i Rusko, Sárradžovu vládu, kterou uznala OSN, podpořilo mj. i Turecko, které do země začalo o víkendu přesouvat své vojáky. Proti tomu se ale postavili ministři zahraničí Velké Británie, Francie, Itálie a Německa spolu se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem. »Odmítáme intervenci tureckých jednotek v Libyi, která zvyšuje naše obavy,« řekl novinářům po jednání Borrell. O podpoře své mezinárodně uznávané libyjské vlády její předseda Sarrádž mezitím vyjednával v sousedním Alžírsku.

Syrta je podle ČTK pro LNA důležitým strategickým bodem. Město leží uprostřed libyjského středomořského pobřeží a vládní jednotky ho ovládaly od prosince 2016, kdy z něj za pomocí amerických sil vyhnaly příslušníky teroristické organizace Islámský stát (IS).

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 10 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.