Většina lidí nechce referendum o odchodu z EU

Většina lidí v České republice nadále nechce referendum o odchodu země z Evropské unie, zjistil prosincový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V průzkumu mezi 30. listopadem a 11. prosincem odpovídalo 1034 lidí ve věku od 15 let.

Dopady brexitu na Británii, EU i ČR Češi očekávají nejčastěji nepříznivé, příznivý vliv předpokládají nejvíc pro Británii. Proti vyhlášení referenda se v průzkumu vyjádřilo 54 procent lidí, loni v únoru to bylo 55 procent. Pro referendum se vyslovilo 30 procent, o dva procentní body víc než loni. Zbytek dotázaných zvolil možnost nevím. Nesouhlas s referendem roste se vzděláním lidí a jejich životní úrovní, nejsilnější je ve skupině lidí mezi 20 a 29 roky. Souhlas s referendem se naproti tomu zvyšuje zároveň s věkem dotázaných.

V případném referendu o odchodu z EU by v prosinci bylo pro 21 procent lidí v ČR, proti 45 procent. Další by se nezúčastnili nebo nevědí, jak by hlasovali. Loni v únoru pro opuštění Unie byla pětina dotázaných, proti 51 procent.

Na důsledky odchodu Británie z EU se názory českých občanů v průběhu loňska významně neměnily, podotkli autoři průzkumu. V prosinci nepříznivý dopad na Británii očekávalo 35 procent lidí, na ČR 36 procent a na EU jako celek 47 procent. Příznivý vliv od brexitu čekalo pro Británii 19 procent účastníků průzkumu, pro EU a ČR shodně pět procent. Kolem 30 procent lidí u Británie, EU i ČR odpovědělo, že dopady budou mezi příznivými a nepříznivými »tak napůl«.

Vinu za to, že se Británie a EU zatím nedohodly na podmínkách odchodu, čeští občané v prosinci nejčastěji připisovali oběma vyjednávajícím stranám. »Pokud ale lidé vinu spatřují na straně někoho z nich, pak častěji u představitelů Velké Británie,« uvedlo CVVM.

Odchod z EU si Britové odhlasovali v referendu v červnu 2016. Termín byl stanoven na 29. března 2019. Po třech odkladech se posunul na konec letošního ledna. Britský parlament nyní jedná o prováděcím zákonu k už vyjednané brexitové dohodě.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 12 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-01-13 01:49
Jenomže národní buditelé neměli taková esa jako Filip, Kováčik,
Dolejš, Vostrá..
velkymaxmilian
2020-01-10 19:18
S ohledem na počet dotazovaných je meziroční rozdíl v rámci
standardní statistické chyby. Souhlas s referendem ovšem nutně
neznamená souhlas s odchodem.Osobně bych se mu nebránil, jasné
výrazné nadpoloviční ANO pro setrvání v EU by bylo jasnou odpovědí
nevzdělané nacionalistické lůze, z řad voličů SPD a části KSČM,
která si s touto myšlenkou slabomyslně pohrává.
jmhad
2020-01-10 17:42
Národní obrození také v 19 století začínalo pozvolna. Ale jedno je
jisté - žádná říše, žádný uměle vytvořený státní celek není
trvalý.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.