Ilustrační FOTO - Pixabay

Australské požáry odnesou desetitisíce velbloudů

Australské úřady musí zastřelit 10 000 divokých velbloudů, početná stáda totiž při hledání vody a jídla v suchem a rozsáhlými požáry stižené zemi představují hrozbu pro obyvatele.

Zvířata ve vnitrozemí státu Jižní Austrálie působí škody na majetku a jsou nebezpečná pro motoristy. Nejméně pětidenní kampaň, při které velbloudy zabíjejí ostřelovači z helikoptér, už je podle všeho v době vydání textu u konce.

Ohrožení Austrálci

Úřady se rozhodly stavy velbloudů snížit hlavně na severozápadě státu, kde žijí původní Austrálci. Zvířata tam při hledání vody ničí pozemky i domy, jiná kvůli žízni hynou, nebo se při shánění vody zraní. »V některých případech těla mrtvých zvířat kontaminovala vodní zdroje nebo poškodila kulturní památky,« uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Jižní Austrálie. V tomto státě se jedná o první takto rozsáhlé snižování stavů velbloudů aneb Další dopady globálního oteplování v praxi…

Zvířata původně na kontinentu nežila, do Austrálie se dostala podle ČTK až společně s osadníky ve 40. letech 19. století, za 60 let bylo z Indie přivezeno zhruba 20 000 velbloudů. Přistěhovalci je používali při průzkumu vnitrozemí a před stavbou železničních tratí i k přepravě zboží. Sudokopytníci se v suchém podnebí vnitrozemské Austrálie bez přirozeného nepřítele rychle rozmnožovali a dnes jsou považováni za škůdce, který znečišťuje vodní zdroje a ničí původní flóru a faunu.

Austrálie je v důsledku zemí s největší populací divokých velbloudů na světě. Na přelomu tisíciletí krajinu křižovalo až milion kusů, populace však ke konci tohoto desetiletí klesla o čtvrtinu. Důvodem je přetrvávající sucho i umělé snižování jejich počtů ze strany vlády.

Miliarda obětí

Rok 2019 byl pro Austrálii nejteplejším a nejsušším rokem v historii měření. Země momentálně bojuje proti požárům, které zabily téměř tři desítky lidí a které zasáhly více než 10,3 milionu hektarů porostu. Plamenům podle vědců z univerzity v Sydney patrně padla za oběť až miliarda savců, ptáků a plazů!

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.