Bunkr na vrchu Houpák, Brdy. Ilustrační foto - wikimedia commons

V Brdech se bude znovu střílet

Vojáci letos obnoví střelbu z minometů v bývalém vojenském prostoru Brdy, který je od roku 2016 chráněnou krajinnou oblastí (CHKO). Přispěje to k zachování unikátních vřesovišť.

Konkrétní termíny zatím nejsou stanoveny. O přesných datech budou informovány všechny úřady, organizace i veřejnost, ujistil Marek Vala z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Armáda stanovila pro střelbu z minometů devět palebných postavení podle jejich ráže. »Většina z těchto postavení se nachází na území posádkového cvičiště 13. dělostřeleckého pluku, kromě palebných postavení Podluhy a Sýkorka levá, které jsou ale umístěny v ochranném pásmu posádkového cvičiště. Tato postavení budou využívána jen zřídka,« uvedl Vala.

Jinecký útvar bude palebná postavení využívat v součinnosti s dalšími armádními útvary jednou až dvakrát za čtvrtletí. Ohrožené prostory budou při střelbě z minometů uzavřeny podobně jako při dosavadní střelbě z kulometů ráže 12,7 milimetru.

Vedení CHKO podle Valy obnovení střeleb z minometů podporuje. »Opětovné zavedení střeleb podpořila i Agentura ochrany přírody a krajiny ČR,« dodal Vala.

V případě, že by člověk do brdské přírody nezasáhl, oblast by zarostla expanzivními druhy rostlin. K zachování unikátních vřesovišť napomáhají také řízené požáry. CHKO Brdy ochraňuje například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Díky zákazu vstupu se ve vojenském výcvikovém prostoru zachovala řada vzácných živočichů a rostlin.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 11 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.