Prezident Miloš Zeman. FOTO - Haló noviny

Zeman navrhne místo Válkové Křečka

Prezident Miloš Zeman na funkci veřejného ochránce práv navrhne bývalého zástupce ombudsmanky a někdejšího poslance ČSSD Stanislava Křečka.

Uvedl to předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) po společném novoročním obědě se Zemanem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). »Neříkal, že bych to nesměl říct. Jeho kandidát bude Stanislav Křeček, kterého teď navrhne na ombudsmana,« řekl při odchodu z Pražského hradu Kubera.

Prezident loni dvakrát neúspěšně navrhoval, aby Křeček pokračoval ve funkci zástupce ombudsmanky. Sněmovna to ale neakceptovala.

Válková se rozhodla nominaci odmítnout poté, co vyšlo najevo, že za minulého režimu spolupracovala na odborném článku s někdejším prokurátorem Josefem Urválkem, který se podílel na politických procesech 50. let. »Prezident mi předal písemně, že bere zpět nominaci paní Válkové na post ombudsmanky,« doplnil Kuberu Vondráček.

Kubera uvedl, že Válková podle něj přijde i o funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. »Můj odhad je, že tam dlouho nevydrží,« řekl. Naopak podle Vondráčka Válková vládní funkci neopustí. »Funkci vykonává dobře, není možná na stole její setrvání nebo nesetrvání,« řekl novinářům.

Vláda v pondělí o setrvání Válkové na místě vládní zmocněnkyně pro lidská práva jednala, ale nehlasovala. Pro její odchod se vyslovili představitelé koaliční ČSSD. Válková rezignovat odmítla.

Zeman se podle předsedů obou komor s Válkovou znovu sešel. »Pan prezident bude smývat slzy paní Válkové,« uvedl s odkazem na Zemanova slova Kubera.

Senát na ombudsmana navrhl dva kandidáty, vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse. »Senát trvá na svých kandidátech,« prohlásil předseda horní komory. Osobně by ale úřad ombudsmana i zmocněnkyně pro lidská práva zrušil jako nadbytečné.

Zeman v minulých dnech jako o své eventuální kandidátce mluvil rovněž o bývalé ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD). Ta to ale odmítla s tím, že se chce věnovat práci ve Sněmovně, a že podporuje svého kamaráda a kandidáta Senátu Vít Schorma. Tato varianta se nelíbila ani premiéru Andreji Babišovi (ANO). Ten se o víkendu vyjádřil, že by ombudsmanem neměl být současný ani bývalý politik.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.3, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


velkymaxmilian
2020-01-15 10:54
Nesmyslný návrh, Stanislavu Křečkovi je jednak 81 (!) let a hlavně
již jednou volbou v P ČR neprošel. Při příležitosti letošního
"řádového dne" by si pan Křeček zasloužil státní
vyznamenání za dlouholetou činnost v oblasti nájemního bydlení
(Sdružení pro ochranu nájemníků) kde společně s Milanem Tarabou
odvedl hodně práce při ochraně občanů, kteří se hlavně ve druhé
polovině devadesátých let dostali do vážných problémů, a to i díky
egoismu některých restituentů.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.