Ilustrační FOTO - Pixabay

Vyvadil podal žalobu na Novotného

Advokát Jiří Vyvadil podal trestní oznámení na starostu městské části Praha-Řeporyje Pavla Novotného (ODS) a na deset řeporyjských zastupitelů. Novotný se podle něj dopustil výtržnictví, když v ruské televizi expresivně mluvil o záměru vybudovat v Řeporyjích památník vlasovcům.

Starosta spolu se zastupiteli se potom podle Vyvadila dopustil podpory hnutí směřujícího k potlačení svobody, když schválili stavbu pomníku.

Vyvadil v trestním oznámení, které adresoval pražskému městskému zastupitelství, uvedl, že Novotný svým vystoupením v ruské televizi narušil veřejný klid. Starostovo vystupování podle Vyvadila »vyvolalo vlny neskutečného odporu mezi veřejností«. Advokát také tvrdí, že se Novotný dopustil výtržnosti, když na konci prosince veřejně označil sovětského maršála Ivana Koněva za sprostého vraha.

Novotný a řeporyjští zastupitelé se podle Vyvadila dopustili trestného činu i schválením stavby pomníku vlasovcům. Advokát to vyvozuje z toho, že jednotky vlasovců za druhé světové války bojovaly po boku nacistů a podílely se na jejich válečných zločinech.

»Pan Vyvadil není duševně zdráv, myslím, že je pošuk. Potřebuje hlavně poslat lásku, obejmout a odvézt na psychiatrii,« reagoval na trestní oznámení Novotný. Předpokládá, že na základě podaného trestního oznámení ani nebude muset podávat vysvětlení na policii.

Bývalý poslanec a senátor Vyvadil v uplynulých letech podal řadu trestních oznámení. Stěžoval si takto například na bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) kvůli způsobu, jímž chtěl zabránit odletu letadla s ruským podnikatelem Alexejem Torubarovem. Po policii žádal také, aby prověřila zpěváka Daniela Landu kvůli jeho hrubosti vyjadřování při předávání cen Český slavík nebo vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou kvůli jejím výrokům na adresu bývalého šéfa protikorupční policie Tomáše Martince. Uzavřené zatím není Vyvadilovo trestní oznámení na novinářku Deníku N Petru Procházkovou kvůli jejímu střetu s redaktorem serveru Sputnik Vladimírem Frantou na mezinárodním novinářském fóru Media 2019.

Novotný loni navrhl vybudování pomníku vlasovcům. Měl by vzniknout v Řeporyjích do květnového 75. výročí konce války. Plánovaný vznik pomníku ostře kritizovala ruská diplomacie.

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády (ROA) a s Němci pak bojovali proti Sovětům. Na konci války někteří z nich pomohli pražskému povstání, patrně aby se ze své viny vykoupili. Rusko jejich zásluhy neuznává a nadále je považuje za vlastizrádce. Velitel Andrej Vlasov byl po skončení války popraven.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 42 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2020-01-16 23:58
Mějme pro Nácíčka pochopení. Chce-li se on stát poslancem, musí
oslovit patřičný počet voličů s nízkým intelektem. Tak to dělá.
novotnyjaro
2020-01-16 19:57
U Vlasovců se jako pozitiva bere, že zradili svou armádu. To že
vstoupili do řad SS a podíleli se na zločinech SS, v Jugoslávii,
Slovenském národním povstání, kde vraždili rodiny povstalců a
vypalovali jejich domy. Teď Vyvadil objevil i kauzu obce Zákřov na
Olomoucku, kde vlasovci brutálně 19 mladých obyvatelů této obce. Ti
byli vyvedeni za ves, natlačení do dřevěné boudy a za živa upáleni.
Ale toto pomatenec a magor Pavel Novotný nikdy nevzpomenul!
svaty_vaclav
2020-01-15 14:27
Rozbitým Československem hýbe jeden vulgární, do huby si nevidící
odkopaný nacista z Řeporyjí. Tato špína nazvaná správně v Rusku
pošukem a darebákem nestojí již za to, aby byla dále na HaNo
komentována. Nechť jej dále uvádějí weby ODS a jejich podporující
funkcionáři a jiné české pronacistické weby, tam je jeho místo.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.