Ilustrační FOTO - Haló noviny

Míra dluhu vládního sektoru klesla

Vládní dluh České republiky v loňském třetím čtvrtletí meziročně stoupl o 5,4 miliardy korun na 1,7835 bilionu Kč. Míra zadlužení ale klesla o 1,91 procentního bodu na 31,97 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Ve srovnání s druhým čtvrtletím se dluh snížil o 33,8 mld. Kč a míra zadlužení klesla o 1,18 procentního bodu.

Míra zadlužení sektoru vládních institucí je podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka nejnižší od propuknutí krize. »Jedná se o nejlepší výsledek od roku 2009, kdy se zadlužení začalo prudce zvyšovat kvůli příchodu světové hospodářské krize do České republiky,« řekl.

»Saldo hospodaření vládních institucí skončilo ve 3. čtvrtletí loňského roku v přebytku více než 15 mld. Kč, což odpovídá jednomu procentu HDP. Ústřední vládní instituce hospodařily s přebytkem 11,4 mld. Kč, zatímco saldo hospodaření místních vládních institucí dosáhlo deficitu 1,4 mld. Kč,« uvedl vedoucí oddělení vládních účtů ČSÚ Jaroslav Kahoun.

Celkové příjmy vládních institucí ve 3. kvartálu vzrostly meziročně o 6,6 %. Podle statistiků se na tom podílel zejména růst daní z důchodů, přijatých sociálních příspěvků nebo důchodů z vlastnictví. Celkové výdaje vládních institucí byly vyšší o 7,5 %. K jejich růstu nejvíce přispěl růst náhrad zaměstnancům, mezispotřeby a naturálních sociálních transferů, uvedl ČSÚ.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.