Visegrád se schází s Kurzem

Premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4), tedy ČR, Slovenska, Polska a Maďarska, se ve čtvrtek v Praze sejdou s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Bude to první visegrádský summit s vrcholným představitelem Rakouska od června 2018.

Ráno se Babiš, slovenský premiér Peter Pellegrini, polský premiér Mateusz Morawiecki a předseda maďarské vlády Viktor Orbán sejdou v budově Národního muzea. Zhruba po hodinovém jednání ve čtyřech se k nim připojí i Kurz. Všech pět politiků má naplánováno jednání na hodinu a půl, po kterém ještě bude následovat pracovní oběd.

Podle úřadu vlády budou premiéři debatovat o klimatické politice EU, kde se postoje V4 a Rakouska významně liší. Zatímco země V4 se staví opatrně k evropskému cíli dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, nová rakouská vláda si stanovila za cíl dospět k uhlíkové neutralitě země o deset let dříve. Babiš řekl, že očekává i debatu o plánovaném evropském fondu, který by měl zemím pomoci finančně řešit dopady odklonu od uhelné energetiky.

S klimatickou politikou souvisí i energetika, kde jsou rovněž představy V4 a Vídně odlišné. ČR, Slovensko a Maďarsko chtějí posilovat význam jádra ve svém energetickém mixu, Rakousko usiluje o celoevropský odklon od jaderné energetiky. Nová rakouská vláda lidovců a Zelených se v programovém prohlášení zavázala, že bude všemi politickými i právními prostředky bránit stavbě nových a rozšiřování současných jaderných elektráren v Evropě, zejména v sousedních zemích. ČR plánuje dostavbu jaderných elektráren v Temelíně a v Dukovanech.

Babiš očekává, že jedním z hlavních témat bude také nelegální migrace. Země V4 se v minulosti opakovaně postavily proti návrhům na stanovení povinných kvót pro přerozdělování migrantů mezi země Evropské unie. Řešení problému s migrací si jako jeden ze svých úkolů stanovila i nová rakouská vláda lidovců a Zelených.

Summit V4 a Rakouska se bude zabývat také dalšími aktuálními evropskými tématy. Politici budou jednat o sociální agendě, o víceletém finančním rámci unie na roky 2021 až 2027 nebo o dopadech očekávaného odchodu Británie z Evropské unie na konci ledna. Podle Babiše se dá očekávat i debata o zahraniční politice EU a o mezinárodním obchodu.

Po summitu se Babiš s Kurzem přesunou do Kramářovy vily, kde je čeká bilaterální jednání. Tématem by podle úřadu vlády opět měla být energetika, kromě toho ale budou jednat také o dopravní infrastruktuře. Mezi Rakouskem a ČR chybí dálniční propojení. Rakousko loni otevřelo poslední součást dálničního tahu A5 z Vídně k Mikulovu, navazující česká dálnice D52 se však nestaví. Úseky dálnice D3 od Českých Budějovic směrem k rakouským hranicím by podle Ředitelství silnic a dálnic měly být uvedeny do provozu v roce 2025, v Rakousku zatím chybí u hranic několikakilometrový úsek navazující dálnice z Lince.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 10 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2020-01-16 18:47
No, když nám vláda Rakouska smluvně zajistí dodávky elektřiny z
rakouských větrníků a slunečních či vodních elektráren za nižší
cenu než ji máme z Temelína a Dukovan a to po dobu životnosti nových
bloků, minimálně padesáti let, tak se třeba bez dalších bloků i
obejdeme.
hajek.jiri51
2020-01-16 17:34
Hlavně co se týče jaderné energetiky.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.