Ilustrační FOTO - Pixabay

Ve slánské nemocnici útočil pacient

Pacient ve slánské nemocnici napadl v noci  personál, pracovník ochranky jej postřelil do nohy. Podle policie měl pacient nůž a zaměstnance nemocnice i ochranku ohrožoval na životě.

Jednasedmdesátiletého pacienta přijala nemocnice v úterý se zdravotními problémy, byl hospitalizovaný na intenzivní jednotce interního oddělení. Po půlnoci se začal sebepoškozovat a tím se ohrožoval na životě, v čemž se mu zdravotníci snažili zabránit. »Muž začal být velmi agresivní,« řekla kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková. Ani čtyřem lidem z personálu se nepodařilo pacienta zklidnit, navíc hrozilo, že je muž vážně zraní.

Muž se vrhl s nožem i na přivolanou ostrahu, její pracovník použil zbraň, střela zasáhla pacienta do nohy. Poté jej zdravotníci zpacifikovali, dali mu léky na zklidnění a také mu okamžitě ošetřili střelnou ránu. Podle mluvčí zůstává v nemocnici.

»Pacient se až do útoku projevoval klidně, příčinu rozvoje agresivity a stavu snížené příčetnosti objasní psychiatrické vyšetření,« řekl ředitel nemocnice Štěpán Votoček. Zranění pacienta označil za povrchové. Případem se zabývají policejní vyšetřovatelé. Pacient je podezřelý z ublížení na zdraví ve stadiu pokusu.

Nejtragičtějším případem je střelba v Ostravě

Případy vážného napadení ostatních pacientů nebo personálu nemocnic jsou v ČR spíše ojedinělé. Nejtragičtějším je střelba v čekárně polikliniky ostravské fakultní nemocnice loni 10. prosince, kde dvaačtyřicetiletý střelec sedm lidí zabil, dva zranil a poté spáchal sebevraždu.

Loni v březnu ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady postřelil čtyřiasedmdesátiletý pacient na hematologické klinice dva lidi, jeden z nich následně zraněním podlehl. Střelec po činu odmítl vypovídat, policie ho poslala do vazby a začala trestně stíhat. Koncem dubna pachatel zemřel v pankrácké věznici.

V lednu 2010 šestatřicetiletý muž, hospitalizovaný na psychiatrické klinice v Praze na Karlově zkopal a usmrtil jiného pacienta. Soud mu později nařídil ochrannou ústavní léčbu.

Úmrtím, v tomto případě útočníka, skončil v listopadu 2015 případ, kdy ve FN v Olomouci psychicky nemocný muž surově napadl sanitáře. Zemřel poté, co jej zpacifikovali policisté s použitím paralyzéru.

Další případy napadení skončily bez zranění. V září 2005 agresivní muž zaútočil v táborské nemocnici na přivolané policisty. Z opasku jednomu vytrhl služební zbraň a šestkrát z ní vystřelil. Nikdo nebyl zraněn.

Bez zranění skončily i dva další případy z roku 2014, ve kterých hrála roli střelná zbraň. Nejprve v červnu střílel pacient ostravské fakultní nemocnice, který zbraň sebral pracovníkovi ochranky, podruhé pak v září jen vyhrožoval se zbraní v ruce opilý muž v pražské střešovické nemocnici.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.5, celkem 6 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.