Reklama
Zástupci české delegace na letošním Luxemburg-Liebknecht. Festu FOTO – (za)

I letos na Luxemburg-Liebknecht Festu

V kalendáři akcí Stálého fóra evropské levice – regionů (SFEL – R) je vždy první lednovou událostí demonstrace v Berlíně věnovaná památce Rosy Luxemburgové a Karla Liebknechta, od jejichž zavraždění uplynulo v tomto roce 101 let.

Záplavy rudých karafiátů, symbolizujících prolitou krev, se snáší kolem památníku a v mohutném průvodu levicových sil různých stran, sdružení a organizací, jako bouře zní tóny Internacionály. Mládí na každém kroku, mírové symboly, transparenty proti NATO. Ano, mladí si zde uvědomují nebezpečí válečného konfliktu, ke kterému směřuje pravice. Nepřejí si zavlečení své země do válečných půtek, chtějí nést zodpovědnost za svoji budoucnost, za život v míru!

Naše delegace, která je pravidelným účastníkem, byla ubytována v Kolbergu nedaleko Berlína. V předvečer akce se konala diskuse o VI. sjezdu Evropské levice v Malaze s přímými účastnicemi za SFEL-R, Marií Krejčovou a Dagmar Pokorovou, a také Petrem Schömmelem. Pod heslem »Restartujte Evropu – jděte doleva« se tam sjelo ke společnému jednání na 400 účastníků z 25 zemí. Z příspěvků řečníků jasně vyznělo, že levice je navenek nevýrazná, více je třeba zaměřit se na solidaritu a internacionalismus. Důležitým cílem musí být nadále vystoupení z NATO.

Sonja Newiaková informovala o blížících se vojenských manévrech, které jsou největšími v novodobé historii. Na 37 000 vojáků NATO a 20 000 amerických vojáků se přesouvá přes území Německa směrem k hranicím s Ruskou federací. Lidé jsou právem vyděšeni a po celé trase přesunu se plánují protestní akce. V Chotěbuzi 13. dubna uspořádají velikonoční pochod proti válce a rádi uvítají i zahraniční delegace, které by přijely tuto akci podpořit.

Monika Schömmelová představila plán SFEL-R na letošní rok a Peter Schömmel se krátce vrátil k politickým událostem roku uplynulého. Konstatoval, že v Německu nedopadla ve volbách Die Linke. dobře, podobně jako KSČM v České republice. Nebezpečím je velký nárůst hlasů pro krajně pravicovou AfD (Alternativa pro Německo). Přesto se dle jeho slov v loňském roce podařila akce, kterou shlédli čeští účastníci na videu. V době, kdy AfD pořádala svůj předvolební mítink v Chotěbuzi, sjednotili se obyvatelé města a proti tomuto mítinku uspořádali své vlastní »rodinné setkání«, pouze necelých sto metrů od akce AfD.  Spojili se zde zástupci Die Linke., hasiči, ženské spolky, církev a řada dalších a jasně tak dali najevo svůj postoj – nechceme pravici, která zavání válečným nebezpečím. I SFEL-R se zde prezentoval svým stánkem.

Celé rodiny měly možnost poslouchat kapely, zazpívat si, občerstvit se. Kluky samozřejmě zajímala hasičská technika, holčičky a ženy všech věkových kategorií zase krásné věnce ze živých květin vyráběných přímo na místě, kterými se mohly ozdobit. A vše bylo zdarma – nikdo za své vystoupení nežádal odměnu, ochotní sponzoři připravili jídlo a pití. Leckoho při zhlédnutí videa napadla otázka, zda by se akce tohoto rozsahu podařila také u nás?

Velké poděkování za perfektní organizaci patří koordinátorům SFEL-R  v čele s vedoucí zájezdu Marií Krejčovou, řidiči autobusu Josefu Peškovi a tlumočnici Dagmar Pokorové, zástupkyním LKŽ z Kladna, které se účastnily demonstrace poprvé a položily k památníku svoji kytici…, i všem, kteří s transparenty a květinami tuto akci šli podpořit.

Soňa PULEROVÁ

koordinátorka SFEL-R za okres Litoměřice


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 12 hlasů.

Soňa PULEROVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama