»Králové daleko« lepší

Nedávné rozhodnutí britského prince Harryho a jeho manželky Meghan udělat si z Kanady druhý domov vyvolává v této severoamerické zemi stále rozporuplné reakce.

Zatímco kanadský premiér Justin Trudeau na Twitteru napsal, že Harry, Meghan a jejich syn Archie »jsou přátelé, kteří jsou vždycky vítáni«, list The Globe and Mail si to nemyslí. Konzervativní deník, který vždy tradičně monarchii podporoval, ve svém článku uvedl: »Kdyby byli obyčejnými občany, obyčejný Harry a Meghan ze Sussexu, byli by vítáni.«

Premiér Justin Trudeau. FOTO - wikipedia commons

»Ale jedinečnost této monarchie a její citlivé a zároveň zásadní místo v našem ústavním systému, znamená, že zástupce královské rodiny, princ, který je šestý v pořadí následnictví na trůn, není něčím, co si Kanada může dovolit. Porušuje to nevyslovené ústavní tabu,« napsal kanadský deník. Upozornil, že kanadský postoj k monarchii je odlišný od toho britského. »Naši králové tady nežijí. Vládnou nám z dálky. Jsou našim srdcím blízcí, ale zároveň jsou daleko,« uvedl list.

Jak deník rovněž poznamenává, Kanaďané mají monarchii rádi a každou návštěvu královny či jiných členů královské rodiny přivítají s nadšením. Členové královské rodiny by ale v Kanadě neměli žít. »Kanada vítá lidi jakékoli víry, národnosti i rasy, ale jestliže jste předním členem naším královské rodiny, tato země by se neměla stát vaším domovem,« uzavírá kaadský list.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.