Ilustrační FOTO - Pixabay

Izrael zatkl poslankyni

V Izraeli zatkli tento týden pět lidí, kteří chtěli poukázat na humanitární krizi v palestinském Pásmu Gazy.

Byla mezi nimi poslankyně finského parlamentu Anna Kontulaová, která zůstala ve vazbě deset hodin, informoval list The Jerusalem Post. Skupina se podle izraelských sdělovacích prostředků snažila projít hraničním plotem mezi Pásmem Gazy a Izraelem.

List Helsinki Times napsal, že Kontulaová odmítla podepsat prohlášení, v němž měla přiznat obvinění, jež proti ní Izraelci vznesli. Považovala to za nepřesné, sdělila v prohlášení Kontulaové asistentka.

Uvedla také, že dalším cílem akce bylo poukázat na obchodování se zbraněmi mezi Izraelem a Finskem. Poslankyně je toho názoru, že by Finsko mělo přestat nakupovat zbraně od izraelských podniků, aby Izrael přinutilo zastavit praxi porušování lidských práv v Gaze. Protestovala proti bariéře, již Izrael vybudoval kolem Západního břehu Jordánu. Zbrojní obchod s Izraelem se dá podle poslankyně považovat za politické přitakání tomu, že »více než půlstoletí dlouhá okupace (palestinského území) a závažné porušování mezinárodního práva nemá pro Izrael žádné důsledky«.

Izrael považuje ploty a zábrany kolem palestinských území za nezbytné bezpečnostní opatření. Do léta má být hotová nová bariéra, jež se buduje kolem Pásma Gazy a která bude nejen nad zemí, ale také pod ní, což má bránit radikálům z pásma budovat tunely do Izraele.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.