Zálohování PET lahví nebude

Plošný systém zálohování PET lahví Česká republika podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) zavádět nebude. Současný systém sběru je podle něj dostačující.

Brabec to řekl novinářům na setkání u příležitosti dokončení balíčku nové odpadové legislativy. Podle Brabce žádný zákon nebrání možnosti zálohování. Jeho zavedení státem ale považuje za zbytečný a riskantní krok. Podle něj by za něj stát zaplatil několik miliard korun. O zlepšení stávajícího systému sběru PET lahví nicméně chce jednat s výrobci a rozvíjet ho.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Podle stínové ministryně životního prostředí KSČM Marie Pěnčíkové se ministr se svým zavrhnutím principu zálohování trochu unáhlil. »Ta problematika není ještě vydiskutována. A to ani v odborné veřejnosti. Minulý týden jsem pořádala kulatý stůl v Poslanecké sněmovně, kde se mohli vyjádřit jak zastánci zálohování, tak odpůrci, a tam bylo jasně vidět, že ani jedna skupina nemá ve věci jasno. Podle mne tedy ministr Brabec udělal předčasný závěr. Já bych doporučila tu diskusi ještě neuzavírat,« řekla Haló novinám Pěnčíková.

Brabec rovněž uvedl, že se ministerstvo bude zabývat tzv. ekomodulací, kdy se ekonomicky zvýhodní způsoby balení, které jsou šetrnější k životnímu prostředí – budou lépe využitelné nebo budou mít delší životnost. Jedním z výrobků, který by mohl být takto zvýhodněn, je průhledná PET lahev.

Zálohování PET lahví prosazuje iniciativa Zálohujme. V otevřeném dopise, který nedávno poslala MŽP, upozorňuje na zjištění Eko-komu, že se v roce 2018 o dva procentní body snížila míra třídění plastů. Naopak produkce plastů se podle ní za poslední desetiletí zvýšila o 40 tisíc tun. Ministerstvo podle svých dřívějších vyjádření naopak argumentuje tím, že předloni se zpětně vybralo 81 procent PET lahví.

Podle evropské směrnice by v roce 2025 mělo být recyklováno 50 procent plastů, 25 procent dřeva, 70 procent skla, 75 procent papíru a lepenky, 70 procent železných kovů a 50 procent hliníku. O pět let později jsou cíle vyšší o pět až deset procent.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.