FOTO - Pixabay

Evropský parlament tlačí. Konečně jednotné nabíječky?

Evropská komise (EK) by měla co nejrychleji zajistit, aby elektronické přístroje prodávané v Evropské unii měly jednotné nabíječky. Vyzvali ji k tomu v pondělí poslanci Evropského parlamentu, kteří se tento týden sešli na plenárním zasedání ve Štrasburku.

EK už v roce 2009 podepsala s výrobci elektroniky dobrovolné memorandum o univerzální nabíječce, tehdejší očekávání, že krok povede ke sjednocení výrobků, se ale nenaplnila.

Europoslanci nyní v debatě kritizovali Evropskou komisi za nečinnost. »Komise nekoná. Komise se bojí,« uvedla například česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM), podle níž se unijní exekutiva bojí velkých nadnárodních firem. »Dobrovolný přístup nepřinesl požadovaný výsledek,« řekla v debatě další česká europoslankyně Dita Charanzová (za ANO). Podle ní by mj. pomohlo, kdyby se elektronické přístroje a nabíječky prodávaly odděleně. »Nechceme čekat dalších deset let,« vzkázala komisi europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Podle ní by byla jednotná nabíječka důkazem, že EK myslí vážně své plány na zelené inovace.

Místopředseda EK Maroš Šefčovič přiznal, že dosavadní přístup na základě dobrovolnosti nefungoval, jak komise očekávala. Společnosti vyrábějící elektroniku znovu vyzval, aby jednotnou nabíječku zavedly samy.

Jednotnou nabíječku by podle europoslanců měli výrobci prodávat pro mobilní telefony, tablety, čtečky i další přístroje. Podle nich by to nejen ulehčilo život Evropanům a snížilo jejich výdaje při nákupu elektronických zařízení, ale pomohlo by to i při ochraně životního prostředí. Funkční nabíječky při koupi nového přístroje totiž často zbytečně končí v odpadu. Podle europarlamentu ročně v EU staré nabíječky vytvoří kolem 51 000 tun elektroodpadu.

Už v roce 2014 europoslanci schválili směrnici, podle které se měly jednotné nabíječky prodávat za tři roky, tedy od roku 2017…

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.2, celkem 10 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


slechta48
2020-01-17 16:36
Panáci v Bruselu asi nemají do čeho píchnout. Z pokusů o bruselskou
normu zakřivení okurek sešlo, teď je zajímají nabíječky a konektory
...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.