Ilustrační FOTO - Pixabay

Tragédie v domově pro postižené

Při požáru v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo včera ráno osm klientů. Záchranáři na místě ošetřili 30 lidí, do nemocnic odvezli 17 pacientů, zranění tří z nich jsou vážná.

»Vyjadřuji soustrast nad smrtí mužů z domova pro postižené ve Vejprtech. Zraněným přeji uzdravení. Jedná se o jednu z nejhrůznějších událostí v historii naší země. Věřím, že se všichni budeme snažit pomoci a tato událost bude vyšetřena. Takovéto tragédie se nesmí opakovat. Děkuji všem, kteří se podíleli na záchraně lidí,« sdělil Haló novinám Vojtěch Filip, 1. místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda ÚV KSČM.

Příčinu ohně zjišťují kriminalisté, požár vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Podle vejprtské starostky Jitky Gavdunové (ODS) bylo zabezpečení v budově proti požáru nadstandardní, přeživší klienti by se měli zatím vrátit do Vejprt. Pomoc nabídl Ústecký kraj, okolní obce i stát.

Jde o druhý nejtragičtější požár v Česku od roku 1990. V objektu žili muži s mentálním a kombinovaným postižením. Starostka uvedla, že v minulosti se několikrát stalo, že klienti se pokoušeli objekt zapálit. »Náš personál nemá šanci to ohlídat,« řekla. V objektu byla protipožární čidla, i když tam podle zákona být nemusela. Hořet začalo ve společenské místnosti. Další dvě místnosti jsou lehce prohořelé, ale nejsou zničené. Celý objekt je zakouřený a mokrý.

Zranění jsou v nemocnicích

Z hospitalizovaných klientů domova je jeden muž ve vážném stavu na plicní ventilaci v Chomutově, další muž leží na jednotce intenzivní péče v Mostě. V chomutovské nemocnici byl také jeden pacient ošetřen na chirurgii s popáleninami. Ostatní zranění nejsou tak vážná a pacienti budou postupně propuštěni, řekl mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký.

»Všem, kteří pomáhali zachránit životy lidí z domova pro postižené ve Vejprtech, patří úcta a poděkování. Blízkým zemřelých vyjadřuji upřímnou soustrast. Věřím, že zranění se brzy uzdraví a doufám, že taková hrůzná událost se nebude opakovat a příčina bude vyšetřena,« uvedla poslankyně Miloslava Vostrá (KSČM), předsedkyně rozpočtového výboru Sněmovny. »Dovolte mi vyjádřit hlubokou soustrast rodinám těch, kteří zemřeli při požáru domova pro postižené ve Vejprtech. Zraněným přeji co nejméně bolesti a brzké uzdravení. Současně děkuji všem, kteří se podíleli na záchraně lidí, hasičům, lékařům i pracovníkům domova,« připojil se předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

»Mezi mrtvými a zraněnými není nikdo z pracovníků domova, mezi těmi lehce zraněnými byl jeden policista, který se nadýchal kouře, odjel na kontrolní vyšetření,« uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. Další lidé utrpěli jen lehká poranění nebo se nadýchali kouře.

Požár byl podle hasičů nahlášen krátce před 05.00. Z budovy vyvedli v dýchacích maskách třicítku lidí. Podle starostky bylo v domově v době tragédie 35 klientů z 39 a také tři pracovníci. Policie o příčinách požáru zatím nechce spekulovat. Náměstek krajského policejního ředitele Petr Sytař potvrdil, že ohnisko bylo ve společenské místnosti.

Kraj chce pomoci

Ústecký kraj je připraven uvolnit pomoc z fondu pro mimořádné události. Hejtmanství může požádat o pomoc ze státního fondu pro mimořádné události.

Vejprty chtějí, aby se přeživší klienti vrátili zpátky do svého domácího prostředí. »Jsou psychicky poznamenaní tou událostí, myslíme si, že by měli být zpět u nás,« uvedla Gavdunová. »Máme pro ně postele. Vyhodnotíme v následujících dnech, zda se o ně budeme schopni dlouhodobě starat. Pokud ne, požádáme kraj, zda by nám pomohl klienty umístit,« dodala starostka.

Požár ve Vejprtech s osmi oběťmi je druhý nejtragičtější v Česku od roku 1990. Soustrast pozůstalým a lítost nad tragédií vyjádřili premiér Andrej Babiš (ANO), řada členů vlády i další politici včetně předsedů opozičních stran. Nejhorší za posledních 30 let byl požár v říjnu 2010, kdy v Praze v drážní budově u pražského autobusového nádraží na Florenci zemřelo devět bezdomovců. V Ústeckém kraji si lidé pamatují tragický požár v Měděnci, což je zhruba 15 kilometrů od Vejprt, kde hořel v roce 1984 Ústav sociální péče. Zahynulo při něm 26 chovanek.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


velkymaxmilian
2020-01-19 17:02
Pokud pomineme vlastní tragedii, ke které došlo, ukázkou stavu ve
kterém je část společnosti, nejlépe dokumentuje analýza
diskusních(neanonymních) příspěvků na seznamu.cz,centru.cz a
novinkách.cz. Fanatičtí "levotoči" útočí na starostku,
členku ODS, neboť "šetřila" na požárních čidlech, která
byla pouze na WC, a to za účelem šmírování zda tam nekouří,
"pravotoči" pak hrubě spílají Babišovi, který na místo
přijel neboť na tragedii si přiživuje a získává předvolební body.
Škoda, že demokracie neumožňuje tuto sebranku z obou břehů
politického spektra na vhodném místě a ve vhodném zařízení
koncentrovat...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.